Mehmetçiğe süper araçlar geliyor

Kara unsurlarının lojistik gücü, en ileri teknolojilere sahip modern araç ve gereçlerle takviye edilecek. Son yılların en büyük boyutlu askeri araç ihalesinde düğmeye bastı.

Özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç ve silah taşıyıcı araç projesi kapsamında toplam 1411 adet araç tedariki için ihale açıldı. Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetlerinin mevcut lojistik yapısına büyük güç kazandırılırken, ilgili birimlerin terörle mücadelesi de daha etkin olarak yapılacak. TSK'nın uzun vadeli ihtiyacı doğrultusunda tedariki planlanan toplam 1411 adetlik askeri araç alımına yönelik ilk adım, Savunma Sanayii Müsteşarlığınca hafta içinde ilan edilerek ilk adım atılmış oldu.

Bu kapsamda zırhlı araçlar iki ayrı proje kapsamında tedarik edilecek. Buna göre, özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç grubu kapsamında, 54 adet komuta, 108 adet sensör, 36 adet radar, 108 adet destek, 30 adet KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer) keşif aracı, silah taşımacı araç projeleri kapsamında ise; 344 adet Milan taşıyıcı, 229 adet bomba atar taşıyıcı, 350 adet Tow taşıyıcı ile 152 adet de orta menzilli tanksavar füze sistemi taşıyıcı araç alınacak.

AA