HABER

Meksika Körfezi'nde çevre felaketi sonrası ilk ihale

Geçen sene Deepwater Horizon platformunda meydana gelen patlamada beş milyon varil petrolün sızdığı Meksika Körfezi'nde yeni sondaj çalışmaları için ihale açıldı.

Petrol şirketleri, geçen yıl BP'nin adının karıştığı çevre felaketinden bu yana yapılan ilk ihalede sondaj haklarını elde edebilmek için milyonlarca dolar teklif etti.

Meksika Körfezi'ndeki Deepwater Horizon adlı petrol platformunda geçen Nisan ayında meydana gelen patlamada 11 işçi hayatını kaybetmiş, sızan petrol ABD'nin yüzlerce kilometre uzaktaki kıyılarını vurmuştu.

Kuyu ancak beş milyon varil civarında petrolün sızmasının ve üç ay süren çalışmaların ardından tıkanabilmiş, Eylül ayında da bir daha açılmamak üzere kapatılmıştı.

Felaketin ardından oluşan hasarın BP'ye maliyeti ise 41 milyar dolara yaklaştı.

Olay, Amerikan tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biri olarak görülüyor.

ABD Ulusal Mühendislik Akademisi'nin hazırladığı rapor, yaşanan felaketten sonra dahi petrol sektörünün güvenlik konularında ne kadar hazırlıklı olduğunu tartışmaya açmış ancak Obama yönetimi gereken derslerin alındığı ve sondaj çalışmalarının artık daha güvenli şekilde yapılacağının altını çizmişti.

BBC muhabiri Alistear Leithead, yeni güvenlik önlemlerinin daha fazla maliyeti de beraberinde getirdiğini ama 20 kadar petrol şirketinin ihaleye yine de katıldıklarını bildirdi.

Teklif veren şirketler arasında BP de bulunuyor.

BP halen ABD hükümetinin de aralarında bulunduğu bir dizi kurum ve kişinin açtığı davalarla karşı karşıya.

İhalede 330 milyon doların aşılması bekleniyor ki bu durum çevre felaketine rağmen Meksika Körfezi'nde sondaj çalışmalarına büyük bir talep olduğunu gösteriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön