HABER

Memati'ye Yargıtay'dan kötü haber

Yargıtay da "memati" adına "hayır" dedi. Çocuklarının isimlerini "polat" ve "memati" olarak değiştirmek isteyen aile, yerel mahkemenin kısmen "hayır" kararıyla şok yaşamıştı.

Memati'ye Yargıtay'dan kötü haber
Üsküdar 2. Asliye Hukuk mahkemesinin "polat" adını uygun bulan ancak "memati" isminin konulamayacağı ile ilgili kararınının temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay, mahkemenin verdiği kararı onadı. Böylece Türkiye'de çocuklara "memati" adının konulamayacağı ile ilgili mahkeme kararı kesinlik kazanmış oldu.
**İLGİNÇ DAVANIN GEÇMİŞİ**
Cüneyt Torun ve Nuray Torun adlı çift "Anıl" ve "Arda" adlı çocuklarına "polat" ve "memati" isimlerinin verilmesi istemiyle mahkemeye başvurdu. Üsküdar 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada isteme ilk itiraz Cumhuriyet Savcısından geldi.
Savcı Ersoy Yüce talep edilen isimlerden "memati" nin arapça olduğunu, ölüm yada ölümcül anlamı taşıdığını, ismin çocukları ileride zor duruma düşürebileceğini, bu nedenle de genel ahlaka aykırı olduğunu düşündüğünü belirterek ve talebin yerine getirilmemesini istedi. Yargılama sonunda Mahkeme de savcının görüşüne katılarak aynı gerekçeyle "memati" isminin çocuklara konulamayacağına karar vermişti. Yargıtay'ın onamasıyla yerel mahkemenin kararı kesinlik kazandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön