Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Meme dikleştirme yani mastopeksi ameliyatı, fazladan gevşek cildi memelerden çıkarma ve onları daha genç görünmeleri için kaldırma ve yeniden şekillendirme işlemidir.

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Meme Dikleştirme Operasyonu Neden Yapılır?

Göğüs doğal olarak yaş, hamilelik ve emzirme sonrası ve kilo kaybettikten sonra dokuda sarkma olabilir. Bunun nedeni, memedeki cilt ve lifli bağların gerilmesi ve böylece meme dokusunun desteklenmemesidir. Göğüslerin lifli desteğini yeniden oluşturmak mümkün değildir, ancak ekstra cildi çıkararak, meme dokusunu yeniden şekillendirerek ve meme uçlarını yeni göğüsler üzerinde en iyi konuma getirerek yeniden şekillendirilebilirler. Diğer seçenekler, areolanın boyutunu azaltmak (meme etrafındaki koyu cilt) veya göğüsleri aynı anda büyütmek.

Göğüs estetiğinde büyütme işlemi yaptırmak göğüsleri daha sıkı ve daha büyük hale getirir. Meme büyütme işleminden sonra, sosyal ve kişisel olarak daha rahat olabilirsiniz. En iyi sonuçlar küçük göğüsleri olan kadınlar içindir, herhangi bir boyutta göğüsler kaldırılabilir.

Ameliyattan Önce Hangi Süreçlerden Geçilir?

Cerrahınızla neden ameliyat olmak istediğinizi ve ne gibi istekleriniz olduğunu açıkça konuşmalısınız. Cerrah geçmişte sahip olduğunuz ya da geçirmiş olduğunuz herhangi bir hastalığı not edecektir. Ayrıca, doktorunuz tarafından reçete edilmeyen bitkisel ilaçlar ve reçeteye dahil olan ilaçlar da dahil olmak üzere, üzerinde bulunduğunuz tüm ilaçların kaydını tutacaktır. Cerrahınız göğüslerinizi inceler ve tıbbi kayıtlarınız için bazı fotoğraflar çekebilir.

Cerrah, ameliyat yapmanın gerekli olduğundan emin olmak için vücut kitle endeksinize yani boy ve kilonuzun orantılı olup olmadığına bakacaktır. Fazla kiloluysanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, cerrahınız ameliyatınızı geciktirmeyi önerebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Farklı dikleştirme türleri var. Sizin için en iyi dikleştirme türü, meme büyüklüğünüze ve istediğiniz sonuca bağlıdır. Farklı dikleştirme tipleri memelerde farklı izler oluşturur. Hangi dikleştirme işlemi yapılırsa yapılsın normal kıyafet, sütyen ve bikini üstleri giydiğinizde yara izleri görünmemelidir.

En sık görülen dikleştirme türü, areolanınızın etrafında bir kesik ve göğsünüzün altında dikey olarak kesilmesidir. Bazen, çapanın şeklini almak için göğsün altında bir kıvrım vardır. Ekstra deri göğsün altından alınır, meme daha sıkı bir koni şeklinde yeniden şekillendirilir ve meme başları daha yüksek bir seviyeye taşınır. Areolanın boyutu da azaltılabilir.

Cerrah Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Meme büyütme işlemine karar verirseniz, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş ve Genel Tıp Konseyi tarafından düzenlenen uzman sicilinde olan bir cerraha gitmelisiniz. Karar verdiğiniz cerrahın işlemlerine bakın. Doktorun yaptığı operasyonların işlem öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakın ve görüşmenizde sizi ne kadar operasyonla ilgili bilgilendirdiğine bakın.

Operasyon Nasıl Başarılı Hale Getirilir?

Mümkün olduğunca sağlıklı olun. İyi bir diyet ve düzenli egzersiz ile kilonuzu sabit tutmak önemlidir. Doktorunuz size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.

Sigara içiyorsanız, ameliyattan en az altı hafta önce bırakmak komplikasyon riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Dikişlerin düzenli iyileşmesi ve enfeksiyon riskinin ortadan kalkması için operasyon sonrası sigara içilmemesi önerilir.

Meme Dikleştirmenin En Önemli Riskleri Ve Komplikasyonları Nelerdir?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, meme estetiğinde dikleştirme işleminde de komplikasyon gelişme riski vardır. Risklerin var olmasına karşın, ameliyatın pozitif yanlarını da göz ardı etmemeliyiz. Potansiyel komplikasyonları ve sonuçları anladığınızdan emin olmak için her birini plastik cerrahınızla görüşün.

Operasyonda Bizi Neler Bekler?

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel bir anestezi altında uzman bir ekip tarafından tam teşekküllü bir hastanede steril bir ortamda gerçekleştirilmelidir. İşlem yaklaşık 2 -2.5 saat sürer. Hastanede yatış süresi ortalama 1 gündür, fakat hekiminizin isteği doğrultusunda post-op takibinizi uzatabilir. Ortalama 10 gün sonra kontrole çağrılır. Yarayı temiz tutmak için antibiyotik verilebilir. Kontrol sonrası bantlar çıkarıldıktan sonra cerrahın önerdiği iz giderici kremler kullanılmalıdır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler