Meme kanseri tedavisinde erken teşhis önemli

Meme kanseri özellikle kadınlarda rastlanılan kanser türlerindendir. Meme kanseri belirtilerini bilerek meme kanserine karşı erken önlem alabilirsiniz. İşte belirtileri ve tedavi yolları...

Meme kanseri tedavisinde erken teşhis önemli

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması durumudur. Yıllar içinde insanlarda görülmesinde artış yaşanan kanserin en çok rastlanan türlerinden biri de meme kanseridir. Meme kanseri tüm dünya kadınlarının en çok yalandığı kanser türlerinin başında gelmektedir. Önceleri daha çok 40 yaş üzeri kadınlarda rastlanan meme kanseri, giderek 40 yaş altı kadınları da etkilemeye başladı. Kadınlarda kanserlerin tümünün %33'ü, kanserler ilişkili ölümlerden tümünün %20'sine meme kanseri sebep olmaktadır. Yaşla birlikte meme kanserinin görülmesinin artışından dolayı, 40 yaşından sonra her kadının yılda bir kez düzenli olarak meme muayenesi ve mamografi yaptırması gerekmektedir. Günümüzde meme kanseri tedavi edilebilir ancak burada önemli olan erken teşhis edilmesidir.

Meme kanseri konusunda yanlıi bilgilerden biri de yalnızca kadınlarda görüldüğüdür. Bu bilgi yanlıştır. Kadınların meme kanseri olma riski her ne kadar fazla olsa da, meme kanseri erkeklerde de görülebilen rahatsızlıklardandır. Bu nedenden ötürü erkeklerin de memede yaşanan rahatsızlıklar durumunda mutlaka muayene olması gerekmektedir.

MEME KANSERİNDE MERAK EDİLENLER İÇİN TIKLAYIN

Meme kanseri tüm dünyada görülen bir kanser türüdür. Gelişmiş ülkelerde çok daha sık görülmekte olan meme kanseri, alınan önlemlerle birlikte giderek azalmaktadır. Diğer yandan gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkelerde ise meme kanseri vakaları hızla artmaktadır. Türkiye'de meme kanserinin görülmesison 20 yılda 2 kattan daha fazla artış gösterdi. Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen hasta kayıt programı kapsamında taranan 20.000 hastadan elde edilen verilere göre, Evre 0 meme kanseri yakalanma oranı %5, Evre I meme kanseri ise %27'dir. Batılı ülkelerde erken evre meme kanserinin yakalanma oranı Türkiye'den 3 kat daha fazladır. Bunun nedenleri, ABD ve Batı Avrupa'da toplum tabanlı organize tarama programlarının uygulanması ve kadınlarda meme kanseri farkındalığının oluşmasıdır. Bizim Bahçeşehir'de uyguladığımız toplum tabanlı tarama sayesinde Türkiye'de meme kanseri tarama yaşı 40'a inmiş ve yakalanan kanserlerde çok erken olarak fark edilmiştir.

MEME KANSERİ TEŞHİSİ

Meme kanserinin en sık karşılaşılan bulgusu memede ya da koltuk altında hissedilen ağrısız kitlelerdir. Yine meme başı ya da cildinde çekinti ya da çökme görülebilri. Ayrıca ender olarak meme başında renk değişimi ya da kanlı meme akıntısı da meme kanserinin habercisi olabilir. İleri vakalarda ise memede yaralar açılabilir.

MEME KANSERİNİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Meme kanserlerinin yaklaşık %75'i sporadik, yani herhangi bir risk faktörü taşımayan, ailesinde ve genlerinde olmayan kadınlarda ortaya çıkmakta. %15'i ailesinde özellikle birinci derece akrabasında (anne, kız kardeş, kız vs.) meme kanseri olanlarda, kabaca %10'u da kanser genlerini (BRCA 1,2) taşıyanlarda görülmektedir. Meme kanserinde vücudun yumurtaların ürettiği östrojenle karşılaşma süresi arttıkça meme kanseri riski artmaktadır. Bu yüzden erken adet görmeye başlamak, geç menopoza girmek, östrojen ağırlıklı doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak ve menopoz sonrası hormon tedavisi görmek, meme kanseri riskini artırmaktadır. Bunun dışında doğum yapmamak ya da 35 yaş sonrası doğum yapmak, şişmanlık yani vücut kitle indeksinin 25'in üzerinde olması meme kanseri riskini artıran diğer faktörlerdir. Ailede özellikle anne ve kız kardeşler gibi birinci derece akrabalarda meme kanseri olması, BRCA genleri gibi meme kanserine yatkınlık oluşturan genlere sahip olmak meme kanseri açısından yüksek risk teşkil eden durumlardır.

MEME KANSERİNDE TANI VE TEDAVİ

Ülkemizde meme kanseri tanı ve tedavisinde moder yöntemler ve testler uygulanmaktadır. Burada yapılacak tedavide meme kanseri olan hastanın yaşı, memedeki kitle ve memenin özelliğine dikkat edilir. Teşhi için dijital mamografi, renkli doppler ultrasonografi, tomosentez ve meme MR görüntülemesi uygulanırken, ele gelmeyen tümörler için mamografi, ultrasonografi ve MR ile işaretleme ve biyopsi yapılma şansı vardır. Ayrıca, BRCA1, 2 genetik testi yüksek risk grubundaki kadınlara uygulanır. Bu sayede genlerinde meme kanseri taşıyıcılığı bulunan kadınlar saptanarak, gerekli bilgilendirme ve girişimler uygulanmaktadır.

Erken teşhis edilen ve iyi derecede tedavi edilen meme kanseri hastalarının yeniden meme kanserine yakalanma riskleri oldukça düşük seviyelerdedir. Eğer böyle bir tekrar gerçekleşirse ya meme ve bölgesel lenf bezlerinde (lokal tekrarlama) ya da sistemik yayılım şeklinde uzak organlara (kemik, akciğer, karaciğer, beyin vs.) olur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler