Menopozdan sonra hormon tedavisini kesmeyin

Washington (AA)- Menopozdan sonra östrojen ve projestatif hormonu tedavisini kesen kadınlarda, kanser riskinin açık bir artış gösterdiği saptandı.

ABD'de bu alanda yapılan ilk araştırmada, buna karşılık bu tedavinin terk edilmesiyle östrojen ve projestatif hormonlarına bağlı kalp ve damar rahatsızlıkları riskinin de ortadan kalktığı tespit edildi. Amerikan Tıp Vakfının 5 Mart tarihli dergisinde yayımlanan araştırmanın verilerine göre, projestatifle birlikte östrojen almayı bırakan
kadınlarda, kanser oluşma riski, hormonal tedavinin durdurulmasından sonraki iki ila üç yıllık süre zarfında, hormon yerine plasebo verilen kadınlardan yüzde 24 daha yüksek bulunuyor.

Menopoza giren ve Temmuz 2002 ile Mart 2005 arasında östrojenle birlikte projestatif tedavisi uygulaması durdurulan 15 bin 730 kadının izlendiği araştırmada, bu hormon tedavisi sırasında kadınlarda kalp ve damar hastalıkları, beyin kanaması ve emboli oluşma riskinde önemli bir artış, kemik kırılması ve bağırsak kanseri riskinde de daha düşük bir artış gözlendi.

Araştırmada, hormonal tedavinin bırakılmasından belirli bir süre sonra kalp ve damar hastalığı riskinin ortadan kalktığı, buna karşılık beş yıl bu hormonları aldıktan sonra bırakan kadınlarda özellikle akciğer kanseri oluşma riskinde önemli artış tespit edildi. Araştırmayı yürüten Kuzey Carolina Üniversitesinden Dr Gerardo Heiss,
böylesine yüksek risk beklemediklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler