Meral Akşener'den dolar uyarısı: 5 lirayı görür!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türk Lirası'nda (TL) yaşanan değer kaybına ilişkin olarak "Geçen eylül ayında, 3.40 olan dolar, bugün neredeyse 4.5 lira. Eğer bir şeyler yapılmazsa, çok yakında 5 lira olacak" dedi.

Türkiye'nin durumunun, uçuruma yuvarlanacak bir otobüse benzeten Akşener, "Ve maalesef, hepimizin içinde olduğu o otobüsün direksiyonunda da, yorgun bir şoför var. Yorgun şoförün direksiyon başında oturma ısrarı sorumsuzluktur. O yorgun şoför, Londra'da, yine sorumsuz, sorumluluktan uzak bir konuşma yaptı" diye konuştu.

Partisinin genel merkezinde düzenlediği basın açıklamasında konuşan Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

"Deprem olması için seçimleri bekleyenler, nerede yaşıyorlar, kimlerin diliyle konuşuyorlar bilemem, ama Türkiye'de yaşamadıkları, Türkçe konuşmadıkları kesindir. Dolar aldı başını gidiyor, ülkemizin durumu, uçuruma yuvarlanacak bir otobüse benziyor. Ve maalesef, hepimizin içinde olduğu o otobüsün direksiyonunda da, yorgun bir şoför var. Yorgun şoförün direksiyon başında oturma ısrarı sorumsuzluktur. O yorgun şoför, Londra'da, yine sorumsuz, sorumluluktan uzak bir konuşma yaptı. Direksiyon o yorgun şoförün elinden alınmazsa, ülkemizin o otobüsün içinden canlı çıkma ihtimali yoktur.

"Ekonomi, öngörü isteyen, aşağı yukarı tahminler yapılması gereken bir alandır. Bırakın uzun vadeli tahmin ve hedefleri, resmi ağızlardan sabah yapılan açıklamaların, akşama kalmadan geçersizleştiğine şahitlik ediyoruz. Balon misali patlayan, 2023 hedefleri bir kenara, Sayın Erdoğan ve ekibinin, 2018 yılı hedefleri, daha beşinci ayın başında, tükenmiş ve bitmiştir. zun dönemdir süregelen, ekonomideki sapma eğilimi, artık çözülme sürecine girmiş durumdadır.

"Anlaşılmıştır ki, ekonomide hiçbir maliyet, bugünkü yönetimin devamından, daha yüksek olamaz. Yaşananları önce anlamak lazımdır ki, çözümleri doğru konabilsin. Size, içinde bulunduğumuz ekonomi denizinde, ne yaşıyoruz, başımıza ne geliyor özetleyeyim; Türk Lirası, yılbaşından bu yana, yüzde 12 değer kaybetmiş. Krizdeki Arjantin Peso'sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. Geçen Eylül ayında, 3.40 olan dolar, bugün neredeyse 4.5 Lira. Eğer, bir şeyler yapılmazsa, çok yakında 5 lira olacak. Paramızın değer kaybetmesi, ithal ettiğimiz gübreyi, mazotu pahalılaştırıyor. Yediğimiz ekmeği, sebzeyi, evimizde kullandığımız elektriği, arabamıza aldığımız benzinin fiyatını artırıyor, artırmaya da devam edecek. Yani diğer bir deyişle enflasyonu artıracak. Enflasyonun artması demek, fakirleşiyoruz demektir. Dış borç ödemesi olan şirketlerimizi zor duruma düşürecek. Dövizin artması ithal girdi kullanıp üretim yapan şirketlerimizin girdi maliyetini artıracak, üretimlerini zora sokacak. Bu şirketler, ya işçi çıkaracaklar, işsizliğe yol açacaklar, ya da fiyatlarını arttıracaklar ve bu bize, enflasyon olarak tekrar geri dönecek. Fakirleşme hızımız artacak. Peki paramız neden değer kaybediyor? Bu sorunun kısa cevabı, Ak Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanına, artık güven kalmadığı için, değer kaybediyor olmasıdır. Onların, doğru para politikaları uygulayacağına yerli ve yabancı yatırımcılar inanmıyorlar. Paralarını dışarıya çıkarıyorlar. Elinde dövizi olan halkımız da tabi ki elindeki dövizi bozdurmuyor, çünkü onlar da hükûmete güvenmiyor. Dövizi olmayan da, elinde zar zor biriktirdiği tasarruflarının enflasyon yüzünden eriyip gitmemesi için döviz alıyorlar. İyi de kurumlarımıza ve hükûmete neden güven duyulmuyor? Çünkü; Bu iktidarının özellikle son 5 yılında, Merkez Bankası'nın eli ayağı bağlandı. Siyasi baskılar sonucunda Merkez Bankası, enflasyonu kontrol etmeyi bırakıp takip edici konuma itildi. Merkez Bankamızın halk gözünde, yatırımcı gözünde güveni sarsıldı. Son 5 yılda, enflasyonun düşürülmesine izin vermeyen hükûmet, faizlerin de yüksek kalmasına yol açtı. Haliyle yüksek faizden borçlanmak istemeyen şirketlerimiz de, dışarıdan dolarla borç almaya başladı. Bu durum öyle bir hal aldı ki önümüzdeki, 12 ay içerisinde Türkiye 240 milyar dolar civarında para bulmak zorunda. Böylece bu para ile bankaların, şirketlerin ve kamunun, önümüzdeki 12 ay içerisinde vadesi gelen, 186 milyar dolarlık borcu ödesin. Ekonomimizin ihtiyacı olan ithal enerjiyi, girdileri, malları ve hizmetleri satın alabilmek için, 50-55 milyar dolara ulaşan cari işlemler açığını finanse etsin. Bu para nasıl gelecek? Ya borçla gelecek ya kısa vadeli sıcak para dediğimiz portföy yatırımları ile gelecek. Ya da en güzeli olan, uzun vadeli, doğrudan dış yatırımlarla ülkemize gelecek.

"AK Parti'ye güvenmeyen yatırımcı, uzun vade de parasını Türkiye'ye getirmek istemiyor. Kısa vadeye yöneliyor. Kısa vadeli para girişleri de ancak, para ve maliye politikasına güven olduğunda geliyor. Zaten, Merkez Bankamıza güveni bozmuşlardı. Elimizde sadece maliye politikasına güven kalmıştı, maalesef secim kazanma namına onu da bozdular. Böyle olunca da yerli ve yabancı yatırımcı da parasını çıkardı. Halkımızın da dövize olan talebi arttı. ekâlâ Türkiye buradan nasıl çıkar? Biz nasıl bir çözüm öneriyoruz? Türkiye'yi refaha çıkarmak için; Öncelikle ekonomiyi işinin ehli kadrolara teslim edeceğiz. Biz, Merkez Bankamızın bağımsız hareket etmesini sağlayacağız. Biliyoruz ki bağımsız hareket edebilirlerse, piyasalar da Merkez Bankası'nın doğru zamanda, doğru kararlar alacağını bilirler. Böylece Bankaya olan güven artar. Bugün Merkez Bankası'nın hem paramızın dolar karşısında değer kaybetmesini engellemesi, hem de enflasyonu düşürmek için, paramızın fiyatı olan faiz oranlarını ekonominin gereği şeklinde düzenlemek gerekmektedir. Merkez Bankası'nın, enflasyon ile mücadelede kararlı olması, enflasyonu düşürecek, paramızı güçlendirecek ve orta vadede faiz oranlarının da, beraberinde düşürülmesine imkân verecektir. Bunu yaparken, maliye politikasında da, istikrarı tekrar tesis etmek ve bozmamak gerekmektedir. Biz vergileri tabana yayarak, daha fazla vergi geliri yaratmayı, böylece vatandaşın üzerindeki vergi yükünü azaltmayı planlıyoruz. Ayrıca, bütçemizdeki gereksiz harcamaları kısıp, geri kalan harcamaların da, doğru alanlara harcanmasıyla, maliye politikamıza, tekrar güveni tesis edebileceğimize inanıyoruz. Bir devlet başkanının işi, ekonomiyi yönetmek değildir. Burada da, yamuk bir bakış açısıyla karşı karşıyayız. Onun işi, ekonomiyi yönetenleri yönetmek ve güveni tesis etmek olmalıdır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
5 lira olunca sende kına yakarsın..yükselsinde biz bunu oya çevirelim diyen böyle fırsatçılardan bir cacık olmaz.inadına 10 lirada olsa Erdoğan la devam..
Tespitler sonuna kadar doğru ve haklı,16 yılda ülkenin geldiği hale bakın,eyyy utanin akkillar bu sizin eseriniz.
bütün dünya paraları faiz arttırımından dolayı dolar karşısında değer kaybetti. türk şirası suriye savaşı, jeopolitik risk, abd deki yahudi finans kurumlarının tl ye saldırısı ile daha çok değer kaybetti.
aynen haklı ama bunları gelde beynini düşünme yetisini kaybetmiş akp seçmenşne anlat ülkedeki krizin ne odluğunu halen anlamak istemeyen basit ucuz kahramanlıkalrla kendilerini avutan suriyeli libyalı olmuşta farkınd aolmayan vicdansız akp seçmenine anlat bu bedelelri sanıyorlaerki tirlyonalrı olan akp li hükğmet ödücen enayi sen ödücen 1,500 tl maaş alan sen ödücen emekli senn keşke bir imkan olsada öyle bir imkan ülkedeki kriz ekonomik bozukluk oldupunda sadece bedeli akp ye oy atanlara ödetilse ülke battığında sadece onalr zarar görse inanın gam yemem atın derim ama aynı gemide olunc
24 Hazirandan sonra bankalardaki döviz hesaplarına el konulup TL.ye çevirilmesi kaçınılmazdır,başka türlü cari açığın kapanması ve dış borç ödemesinin düzenli yapılması imkansız gözüküyor, bu operasyonda geçici çözüm olur, arkasından kemer sıkma,ve ağır vergi artışları,ithalatta ciddi kısıtlama kaçınılmazdır, fatura hazır, sadece imzalanıp postalanacağı günü bekliyor.Bu işleri muhalefet yerine iktidarın yapması,varsa cezasını yada mükafatını görmeli.
Erdoğan istifa etmediği sürece ekonomi düzelmez..
Tek kurtuluş İYİ parti meral akşener
Dolar daki dövizdeki rakamlardan dolayı ekonomi batıyor lafları tantanaları sevinçleri türkiye den baska ülkede olmaz. Şuan da küresel olarak abd doları zaten gelismekte olan ülkelerin genel sorunu sadece bizim ülkemizde yükseliyormuş ülke ekonomisi battı algısı yaratmaya çalısacağınıza heldiğinizde dolar kaç lira olacağını ve nasıl başaracağını açıklayınn
helal sana akşener doları çıkartarak insanların parasını çalıyorlar çok iyi bir noktayı dile getirdin oyum sana
seçime kadar 6 lirayı geçecek, olmaması için bir neden görünmüyor, ekonomi sonunda patladı. yurt dışı yatırımcıları ülkeyi terk etti, satılıp yenen devlet kurumları ve niceleri yüzünden bu haldeyiz.Mesela Tüpraş .. Dev kuruluş .. Şu an kimin üzerinde?
şu anda kriz 2002 deki krizden daha çok hissedilmekte ama yönetenlerin umurunda değil dolar 5 tl sonra 7 tl sonrada 10 görecek diyenler var bıraksınlar edebiyatı hemen müdahale etsinler mübarek günde insanları çıldırtmasınlar vatandaş sende sandıkta gereğini yap yeter artık 16 yıldır bir canımız kaldı her gün petrole zam zam zam atıp ya yazık ya ölmüşüz ağlayanımız yok hemen yazarlar fetocumusun diye zaten sizler değilmisiniz ortaklaşa memleketi mahfettiniz kim gelirse gelsin işleri zor kasada para yok bütçe sıfır Allah yardımcımız olsun cumhur ittifakına ou yok Ne Mutlu Türküm Diyene
piyasa çok karman çorman kafalar çok karışık halk korku içinde Mağduruz
doğru söze ne denir....ama hükümet çevreleri hala ekonomimizin iyi gittiğini savunuyor ve koyunları uyutmaya devam ediyorlar çok yazık
TAMAM
bakın biraz dolar düşüyor,hemen birileri çıkıp körüklüyorlar.
ÇÖZÜM : merkez bank halen önlem alacğız diye açıklama yapıyor , faiz azalsa dolar çıkar , bu tür spekületif çıkışlarda faizlerin en az 10 puan artması lazım 3 ay için % 18 - 20 lik mevduat faizi verilebilir , rusya böyle önledi ani çıkışlara geçici 3 aylık artırımlar doları frenler ve tl yükselir..
Meral efendi sen Doları Yuroyu hiç merak etme o yüselişler geçici, Emperyalistlerin ve Yahudilerin istemediği Sayın ERDOĞAN'ı ve seçilmiş İktidarını yıpratıp düşürebilmeniz için Millet İttifağı diye oluşturduğunuz Şer İttifağınıza sömürgeci global sermayenin manipülasyonik bi desteğidir onlar, bunların hepside 25 Haziranda Sayın ERDOĞAN'ın seçilmesiyle balon gibi sönüp gidecek. Sem merak edeceksen kendi sonunu merak et. Emperyalizm güdümlü 15 sosyalist vekillik desteğinde gitti, Noolcek hindi senig haalin gıı
DOLAR UYARISINI YAPMAK ONA MI DÜŞMÜŞ EKONOMİ BİLİYORMU Kİ? BU DA TANSU GİBİ ,AĞZI OLAN KONUŞUYOR.BİRAK DA ANLAYANLAR KONUŞSUN
e meral hanım sormazlar mı adama ekonomi o kadar kötüyse yok kredi kartı borcunu silecem yok şuna şu kadar verecen diye nasıl atıp tutuyorsun?
sayın meral akşener hanım ülkenin tek umudu sizlersiniz bizi şu tayyip haininden kurtarın artık bu adamdan cumhurbaşkanı olmayacağı bu ülkeyi yönetecek kapasitede bir adam olmadığı 20 sene belliydi hakkım haram zıkkım olsun bunlara millet hayatından bezdirdi akp ülkenin içine etti batırdı resmen allah kurtarsın bizi bu hainlerden fetöcüden cumhurmu olur allahını seversiniz basiretsiz nursuz herifler sizin geldiğiniz yerde bereket mi kalır halkı böyle rezil edersiniz işte
dolar 10 degil 100 tl olsada erdogan mazot 5 degil 100 tl olsada erdogan be kadin birak diyosun erdogana gonul veren milyonlar var o bir dunya lideri senin gibi tuzde 5 oy potansiyeli olan biri degil
Ne o dolarla milleti mi tehtit ediyorsun Meral....yemişim dolarını bu millet 15 temmuzda canını ortaya koydu Reis 60 yılın pislikleri mi 15 yılda zar zor temizledi mücadele etti şimdi milli davamızın başarısına bu kadar yaklaşmışken millet reisi bırakıp sizi tercih etmez. Akıllı olun dolarla ve dışardaki aga babalarınızla milleti korkutamazsınız.Allahın izniyle bu millet bu metalin üstünden silindir gibi geçecek 24 Haziran'da ...ilk turda Başkan Recep Tayyip Erdoğan
Ekonomi borç içinde Her şey günlük gülüstanlık Derseler Dolar 5 i değil onbeşide görür
8 lira da olur satacak bir şey kalmadı
dolari siyonizm yukseltiyor cunku onlarin tasmasini takmiyor erdogan sen gelince takarsin dolar da 2 liraya bile duser
dolar 5 lira olacakmış..! iyi tamam da bu durumu başa gelince sen ne ile değiştşreceksin ..!! çözüm önerin ne? yok..! neymiş merkez bankası ve ekonomiyi işin ehline vercekmiş.!!!! çözüm bu..! :-)
dolar yükselmiyor ki!!!.. tl deger kaybediyor..bir de suçu dolara atmayın...yani biz düşüyoruz, onlar yükselmiyor.. onun için Tl lüffen düşme diye yalvaracaz....müminlerin işi!!!
Dolar endeksi 1 yıl içinde 100 lerden 93 lere düştü.Bu nedemek biliyor musun dolar değer kaybetti.Tabi bizim gibi üretimi sıfır olan ülkelerde dolar her zaman uçar.Senin mantık Turkiye batıyor olsun brezilya meksika arjantin de batıyor.
Üşenmeden sonuna kadar yazıyı okudum bu kadar cahilce bir bakış olamaz meral teyze doların tl değerini merkezin belirlediğini sanıyor. Halbuki tüm gelişmekte olan piyasalar için FED'in faiz artırım sürecine bağlı olarak dolar değerleniyor. Hindistan, Rusya,Güney Afrika , Brezilya Meksika tüm gelişmekte olan piyasalar için doların değerlenmesi in sebebi Fed ve abd faiz artırımı dır. Dünyaya yayılan dolar faiz artırımına evine geri dönüyor önce bunu öğren Meral dolayısıyla değil sen feriltahın gelse dolardaki süreci hiç bir güç değiştiremez manipülasyon yapma meral
ülke her yönden dökülüyor.
Ülke Ne kadar kötü durumda insanlar hala anlamıyor adamlar boşuna mı akaryakıta gelen zammı duyurma yasagı getirdi anlamıyormusunuz. Ülke bu hırsızların degil, bizim MAN adasında tirilyonlarımız yok batıyoruz diyor Kadın kulağınızı açıp dinleyin ha, gözünüzü açıp hırsızlıkları, talanları, yalanları, satılan ülkenin değerlerini görün ha. Satmadıkları ney kaldı yetmiyor hala KKBedeliyle elektirik faturalarından bizi soyuyorlar bitirdiler artık. Bunlar Türkiyeyi soydu ÇİFTLİK Bank olayının büyüğü bu.
şimdi gelin,bu güzel ülkenin bağımsız fertleri olarak taşın altına elimizi sokalım,dolar altın elimizde ne varsa bozdurup türk lirasına yatıralım desem,sen ak partilisin diyecek bir sürü yorum gelecektir,ama yermeye felaket tellallığına gelince başta siyasiler olmak üzere ağızlarından korku senaryolarından başka bir şey çıkmıyor,6 ay fiyatları dondurun,dışa bağımlı olanlar karlarından zarar ederler en fazla,dolardaki artışın sipekülatif olduğunu daha iyi anlayacağız,amaç ekonomik makroları hareket ettirerek türk lirasına değer kaybettirmek,maalesef ekonomik açıdan bakıldığında buna müsaitiz.
Diğer Haberler