HABER

Merdivenlerden çıkmakta zorlanıyorsanız...

D vitamini eksikliğinin belirtileri genellikle "spesifik olmayan veya belirsizdir", yani gözden kaçabilir. Genellikle teşhis edilen bazı yaygın semptomlara kadar değildir. Bunlara kemik ağrısı ve çocuklarda raşitizm dahildir. Merdivenlerden çıkarken zorlanmak da D vitamini eksikliği belirtisi olabilir.

Merdivenlerden çıkmakta zorlanıyorsanız...

D vitamini eksikliği, yaz aylarında güneş ışığından faydalanıldığı için azalsa da havalar soğumaya başlayınca yeniden ortaya çıkar. D vitamini dikkatli kullanılmalı ve takip edilmeli. Çünkü D vitamini eksikliği de D vitamininin fazlası da zararlıdır.

D vitamini eksikliğinin belirtileri spesifik olmadığı için gözden kaçma ihtimali çok yüksektir. Yeni yapılan bir çalışmaya göre, merdivenden çıkmada zorluk çekiliyorsa D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

iStock-175172177

YORGUNLUK, AĞRI VE SIZI...

D vitamini eksikliği şiddetli ağrı, güçsüzlük, merdiven çıkmada, yerden veya alçak sandalyeden kalkmada zorlanmalara neden olabilir veya kişinin paytak paytak yürümesine veya paterniyle yürümesine neden olabilir.

iStock-1286823001

Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin diğer belirtileri arasında genel yorgunluk, belirsiz ağrı ve sızılar ve genel olarak iyi olmama hissi yer alır. Ayrıca kemiklerle ilgili sorunlara da yol açabilir. Bu belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız en kısa zamanda D vitamini seviyelerinizi kontrol ettirmek için bir doktora başvurunuz.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler