Merkel seçim kampanyasını başlattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel seçim kampanyasını başlatırken "kendi yönetimi altında ekonominin güven altında olduğunu" söyledi.

Merkel seçim kampanyasını başlattı

"Birlikte, Başarıya" sloganı altında, Frankfurt yakınlarındaki ortaçağ kasabası Seligenstadt'da 1000 kadar taraftarına seslenen Merkel, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller'in daha yüksek gelirlilerden alınan vergileri artırma planlarını eleştirdi.

Merkel, "birisi başarılı olur olmaz, ilk işleri, bu kişiden ne kadar faydalanabiliriz demek oluyor." şeklinde konuştu.

Yeşiller Partisi'nin 'kafeteryalarda haftada bir gün etli yemekler çıkarılmaması' önerisi ile alay eden Angela Merkel, "Sizler ve hayatınız için ne daha çok önem taşıyor? Birisinin size 'Perşembe günleri et yememelisiniz' demesi mi, yoksa benim, başbakan olarak 5 milyon değil, sadece 3 milyon işsiz olduğunu söylemem mi?" diye sordu.

İzlediği ve Güney Avrupa ülkelerinde kendisine karşı büyük bir tepki uyanmasına yol açan mali öğretiye de değinen Angela Merkel, "Borçlar çok fazla yükselince ne olduğunu Avrupa'da gördük. Borç parayla ekonomik büyüme olmaz!" dedi.

Alman ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde % 0,7 oranında büyümesi, Merkel'in üçüncü dönem iktidarda kalabilmesi için elini güçlendiriyor.

Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar ve Bavyeralı müttefikleri kamuoyu yoklamalarında büyük oranda önde gidiyor. Forsa enstitüsünün yaptığı yoklamaya göre, muhafazakâr CDU-CSU grubu % 40 destekle önde giderken, merkez sol Sosyal Demokratlar % 23'le ikinci, SPD'nin kampanya müttefiki Yeşiller ise % 13'le üçüncü sırada yer alıyor.

Almanya seçimleri 22 Eylül'de yapılacak. Merkel'in seçim kampanyası seçime kadar 60'a yakın etkinlik ve miting içeriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
ALMANYA BAŞBAKANI SAYIN MERKEL ÖĞRENİMİNİ QUANTUM FİZİĞİ ÜZERİNE GÖRMÜŞ BAŞBAKAN OLMADAN ÖNCE FİZİK ALANINDA ÇALIŞMIŞ FİZİKÇİLERLE EVLENMİŞ ALMANYA KİŞİ BAŞINA VERİMLİLİĞİN VE KALİTELİ ÜRETİMİN EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELERDENDİR ÜLKESİNİN EKONOMİSİ ARAŞTIRMAYA ÜRETMEYE PROGRAMLANIP ÜRETEN BİR ÜLKE OLUNCA EKONOMİK SIKINTI ÇEKİLMİYOR VE ARAŞTIRMAYIP YETERİNCE ÜRETEMEYEN ÜLKELERE TEPEDEN BAKIYORLAR KÜÇÜMSÜYORLAR DAHA FAZLA ZAMAN KAYBETMEDEN EĞİTİM ÖĞRETİM SİSTEMİNDE ÇALIŞMA HAYATINDA ALMANYA-JAPONYA GİBİ ARAŞTIRARAK KALİTELİ VE BOL MİKTARDA ÜRETİP İHRAÇ EDEN ÜLKELERİN SİSTEMİNE GEÇMEMİZ GEREKİR
Bu günlerin tadını çıkar. Bu seçim senin, Ruslarla yaptığın ikili anlaşmalar da Almanyanın Avrupadaki liderliğinin sonunu getirecek.
Diğer Haberler