Merkel tarih öğretmeni oldu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin‘deki bir lisede tarih dersine katıldı. Merkel, öğrencilere Berlin Duvarı‘nın tarihini anlattı.

Merkel tarih öğretmeni oldu

Almanya Başbakanı Merkel, Berlin‘in Prenzlauer Berg semtindeki lisede yüzlerce öğrenci tarafından bir pop yıldızı gibi karşılandı. Heinrich-Schliemann Lisesi'ne giden Merkel alkış ve coşkulu çığlıklar arasında öğrencilerle selamlaştı, bazı öğrencilerin akıllı telefonlarına poz verdi.

Merkel, 12'inci sınıf öğrencilerinin karşısında temsili tarih öğretmeni olarak durdu. Konu ise Berlin Duvarı'nın 52 yıl önceki inşasıydı.

13 Ağustos 1961 tarihinde okul bahçesindeki anılarını anlatan Başbakan Merkel, "O zaman yedi yaşındaydım ve ailemin çok üzgün olduğunu biliyordum" sözlerini kullandı. Merkel, "Şu anda çok iyi hatırlayamıyorum. Ancak sadece duvar inşasından iki gün önce Batı Berlin'de Pankowlu büyükannemle birlikte olduğumu biliyorum" dedi.

Okulda Merkel ziyareti için günler öncesinden hazırlıklar yapıldığı belirtildi. Öğrenciler, kapıların ve çitlerin yeni boyandığını, her yerin temizlendiğini söyledi.

Hamburg'da dünyaya gelen Merkel'in ailesi doğumundan kısa bir süre sonra Eski Doğu Almanya‘ya (DDR) taşınmıştı.

©Deutsche Welle Türkçe

dpa, BS/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler