HABER

Merkel'den 'İncirlik tehdidi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO zirvesinin düzenlendiği Brüksel'de Türkiye ile yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmenin öncesinde Türkiye'nin Alman vekillere İncirlik ziyaretine izin vermemesi durumunda Alman ordusunun İncirlik'i terk edeceğini söyledi. İki lider, Merkel'in açıklamasının ardından bir araya geldi. Görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.

Merkel, Brüksel'deki yeni NATO karargahında düzenlenecek Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı girişinde basına açıklama yaptı.

Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İncirlik üssünde görevli Alman askerlerinin Federal Meclis milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesi konusunda görüşeceğini belirterek "Türkiye Cumhurbaşkanı ile yapacağım görüşmede, bizim için bunun kaçınılmaz olacağını açıkça söyleyeceğim. Çünkü biz bir parlamento ordusuna sahibiz. Askerlerimizin Federal Meclis üyeleri tarafından ziyaret edilebilmeleri gerekir. Aksi takdirde İncirlik'i terk etmek zorundayız. Ziyaretler Alman ordusunun faaliyetleri için esas teşkil etmektedir" dedi.

ERDOĞAN, MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ

Devlet ve hükümet başkanları onuruna düzenlenen resepsiyona katılan Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'de gerçekleştirdiği ikili görüşmeler kapsamında Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

İncirlik'te 260 Alman askeri bulunuyor

Kısa süre önce Türkiye, Almanya Federal Parlamentosu Savunma Komisyonu üyelerinin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemişti. Halen İncirlik'te 260 Alman askeri bulunuyor. Bu askerler DAEŞ Terör Örgütü'ne karşı yürütülen operasyonlarda Tornado keşif uçaklarıyla görev yapıyorlar. Daha önce Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Konya'daki Alman askerlerin geri çekilmesini gündeme getirmişti. Konya'daki Alman askerleri ise Awacs uçaklarıyla NATO'nun keşif uçuşlarına katılıyorlar.

O GAZETECİNİN SALIVERİLMESİNİ İSTEDİ

Brüksel’de bir araya gelen Merkel ve Erdoğan’ın Alman Die Welt gazetesinde görev yapan ve 14 Şubat’ta “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla gözaltına alınan ve 27 Şubat’ta tutuklanan gazeteci Deniz Yücel’i gündeme getirdiği açıklandı.

Merkel’in daha önce Yücel’in PKK ile bağlantısı olduğunu söyleyen Erdoğan’ın hakkında “Elimizde görüntüler, her şey var. Bu tam bir ajan terörist” açıklamasını yaptığı Yücel’in serbest bırakılmasını istediği kaydedildi.


Geri Dön