Merkel'den toplama kampına ziyaret

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Nazi rejimi döneminde binlerce kişinin katledildiği Dachau toplama kampını ziyaret etti.

Merkel'den toplama kampına ziyaret

Ancak Merkel'in ziyaret sonrası gittiği yer kamuoyunda eleştiri topladı.Almanya Başbakanı Angela Merkel, Münih yakınlarında bulunan Dachau toplamakampını ziyaret etti. Buradaki anıta çelenk bırakan Merkel, soykırımdan sağkurtulmayı başaranlarla da bir araya geldi. “Burada yaşananlar beni derin üzüntü veutanç içinde bırakıyor” diyen Merkel, Nazi rejimi dönemini de “tarihimizin korkunç birdönemi” sözleriyle tanımladı. Merkel'in toplamakampı ziyaretinin hemen ardından seçim kampanyasına devametmesi ve yakınlardaki bir bira çadırına gidip konuşma yapması ise muhalefetintepkisiyle karşılaştı. YeşillerPartisi Federal Meclis Grup Başkanı Renate Künast,“Merkel toplama kamplarına yapılan ziyaretleri ciddiye almalı. Bunu kurbanlaraborçluyuz” dedi. Künast, “Seçim kampanyasında da tarihî sorumluluklarımızınbilincinde olmalıyız” diye konuştu.

Yahudi toplumunun temsilcileri Merkel'i savundu Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann, “gereksizeleştirilerden kaçınmaya” davet etti. Graumann, “Merkel seçim kampanyasıkapsamında Dachau'ya gelip de toplama kampını ziyaret etmeseydi, yineeleştirilecekti. Bu ülkede Başbakanı toplama kampını ziyaret ettiği için eleştirecek enson kişi ben olacağım” dedi. Almanya Yahudileri Merkez Konseyi eski Başkanı Charlotte Knobloch, Merkel'intoplama kampı ziyaretine yoğun seçim kampanyası programına rağmen vakit ayırmışolmasını övdü. Halen Münih ve Yukarı Bavyera İsrail Kültürü Derneği Başkanlığınıyürüten Knobloch, “Toplama kampı ziyaretiyle seçim kampanyası randevularınınçakışması gayet doğal” dedi.Tarihçi Wolfgang Benz, “Bira çadırındaki konuşmanızdan kısa bir süre önce toplamakampına gidip çelenk bırakmanız ve üzüntünüzü bildirmeniz, toplama kampınayaptığınız ziyaretin önemini biraz azaltıyor” dedi. Benz, Merkel'in adımını “gecikmişve yetersiz” olarak niteledi.

Soykırımdan kurtulanlar davet etmiş

Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi Bavyera Eyalet Meclis Grubu Başkanı GerdaHasselfeldt da Başbakan Merkel'in ziyaretini savundu. Gerda Hasselfeldt, “Başbakantoplama kampını ziyaretiyle önemli bir mesaj vermiştir” dedi.AFP Ajansı muhabirlerinin Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) çevrelerindenedindiğibilgiye göre Merkel Dachau'ya soykırımdan kurtulmayı başaran Max Mannheimertarafından davet edildi. Buna göre Mannheimer'ın daveti bira çadırındaki konuşmatarihi netleştikten sonra geldi.

© Deutsche Welle Türkçe DW/AFP/NH, EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler