HABER

Merkez Bankası dolara müdahale etti

Merkez Bankası dolara müdahale etti

Merkez Bankası, döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahale ettiğini bildirdi.

Merkez Bankası'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, Merkez Bankası tarafından değişik tarihlerde yapılan duyurularda, uygulanmakta olan dalgalı kur rejiminde, döviz kurunun piyasalarda arz ve talep koşulları tarafından belirlendiği, döviz kurundaki oynaklığın Merkez Bankası'nca yakından takip edilmekte olduğu ve kurlarda her iki yöndeoluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklık durumunda doğrudan müdahale edilebileceği kamuoyuna açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle devam edildi:

"Son günlerde, uluslararası piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle döviz satışlarında artışlar gözlenmektedir. Bu çerçevede, oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklığı engellemek üzere bugün Merkez Bankası'nca döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahale edilmiştir. Diğer taraftan, Merkez Bankası'nın 5 Aralık 2005 tarihli
'Enflasyon Hedeflemesi Rejiminin Genel Çerçevesi ve 2006 Yılında Para ve Kur Politikası' duyurusunda da belirtildiği üzere, döviz alım ihalesi öncesi dövize doğrudan alım yönünde müdahale edildiğinden, bugün ihale düzenlenmeyecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler