HABER

Merkez Bankası yeniden döviz alacak

İstanbul -(AA) Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Mayıs ayında döviz alım ihalelerine ara verdiklerini belirterek, "Ama önümüzdeki dönemde başlamak durumundayız" dedi.

Yılmaz, MÜSİAD'da yaptığı konuşmada, kamunun borç servisini yaptıklarını söyleyerek, 2007-2010 döneminde 40 milyar doların üzerinde borç servisi yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Yılmaz, siyasi süreçlerin (Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler) banka tarafından dikkatle takip edildiğini vurgularken, "Bu süreçlerin enflasyon hedeflerimizi etkilemesi durumunda, Merkez Bankası politika faizleri aracılığıyla tepki vermekten çekinmeyecektir" dedi.

Petrol fiyatlarında son dönemdeki düşüşün kalıcı olup olmadığının henüz belli olmadığını anlatan Yılmaz, küresel risk algılamaları ve uluslararası likidite koşullarında, gelişmiş ülke para politikalarından kaynaklanabilecek hızlı değişikliklerin bir risk oluşturduğunu söyledi.

Durmuş Yılmaz, "Böyle bir durumda bankamız, orta vadeli bakış açısı ile uyumlu olarak enflasyondaki geçici yükselmelere tepki vermeyecek, ancak orta vadeli enflasyon beklentilerini yakından takip edecektir" diye konuştu.

Yılmaz, kamu çalışanlarına 2007 için öngörülen ücret artışlarının enflasyondaki düşüş sürecine destek vermesinin mümkün olmayacağını belirterek, "Umarım ekonominin diğer sektörleri için ücretlere de bu şekilde yansımaz" dedi.

Risk algılamaları ve beklentilerde bozulmaya yol açacak her türlü uygulama, girişim ve söylemden kaçınılmasının büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Yılmaz,
"IMF ve AB ile ilişkiler özellikle orta ve uzun vadeli beklentiler açısından iki önemli çapadır. Merkez Bankasının bağımsızlığının sorgulanmasına yol açabilecek" dedi

Yılmaz, "Cari açığın her zaman bir risk unsuru olduğunu belirterek, "(Cari açık finanse edildiği sürece sorun değildir) gibi söylemin arkasında değiliz" dedi.

Bugün yüksek cari açığın altında yatan nedenlerin geçmiştekinden farklı olduğunu vurgulayan Yılmaz, sıcak paranın cari açığa oranının 2002'de yüzde 89,7 iken bu yılın ağustos ayında yüzde 14,6'ya gerilediğini, uzun vadeli borç ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarıyla cari açığı finanse ettiklerini anlattı.

Yılmaz, dalgalı kur rejimi ve güçlü finans sisteminin cari açığın olumsuz etkilerini azaltan unsurlar olduğunu kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön