HABER

Mersin Limanı'nda buğday kaçakçılığı

MERSİN (İHA) - Mersin'de yurt dışından getirdikleri 15 bin ton buğdayı, iç piyasaya sürmeye çalışan bir firmanın 2 yöneticisi yakalandı. Bir ihbarı değerlendiren Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Şube Müdürlüğü elemanları, Adana'da faaliyet gösteren Abdullah Oktay Pekkan adlı bir firmanın, bir süre önce Kazakistan'dan 15 bin ton buğdayı işlemek üzere Mersin Limanı'na getirdiğini belirledi. Firmanın evraklarını incelemeye alan ekipler, Türkiye'ye getirilen buğdayın işlendikten sonra tekrar Kazakistan'a gönderilmesi gerekirken, iç piyasaya sürülerek, 3.5 trilyonluk haksız kazanç elde edildiğini belirledi. Bunun üzerine gözaltına alınan firma yetkilileri Abdullah Oktay Pekkan ile Ali Rıza Atçı, buğday kaçakçılığı suçundan çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan yine Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin sürdürdüğü bir başka operasyonda, Mersin'den Hindistan'a işlenmek üzere gönderilen 6 ton rulo bakırın, orada işlendikten sonra yeniden Türkiye'ye getirilmesine rağmen, evraklarında hiçbir işlem görmemiş gibi gösterilip, yanıltıcı belge hazırlandığı ve devletin 32 milyar lira zarara uğratıldığı belirlendi.
Olayla ilgili yakalanan bir gümrük firmasının yetkilileri Ali Küçük ve Mustafa Küçük çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön