HABER

Mersin, savaşa hazırlanıyor

MERSİN (İHA) - Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a yönelik askeri operasyon hazırlıkları her geçen gün artarken, muhtemel savaş durumunda kullanmak istediği Mersin Limanı'nda da hareketlilik başladı. Bu kapsamda daha önce ticari gemiler için kullanılan 6 adet rıhtım, gemi trafiğine kapatılırken, bölgede derinleştirme çalışmalarının yapılacağı belirtildi.

ABD'nin Irak'a müdahalesinin gündeme gelmesiyle birlikte Türkiye'den istediği hava üsleri ve limanlar arasında yer alan Mersin Limanı'nda hareketli saatler yaşanıyor. Yaklaşık 2 ay önce bir Amerikan heyetinin limana gelerek incelemelerde bulunduğu ileri sürülürken, yapılan tespitlerin ardından daha önce ticari gemiler için kullanılan 6 adet rıhtım, sivil gemi trafiğine kapatıldı.

NATO'ya tahsis edildiği bildirilen 16, 17, 18, 19, 20 ve 21 nolu rıhtımda bulunan dev vinçlerin tahliye işlemleri de başladı. Ticari gemi trafiğine kapatılan rıhtımların batı kısmının 490 metre uzunluğunda doğu kısmının ise 253 metre uzunluğunda olduğu belirtilirken, derinliği 6.5 metre ile 10.5 metre arasındaki bu bölgenin 14 metre ile 20 metreye çıkarılması amaçlanıyor. Savaş gemileri için ayrıldığı ileri sürülen rıhtımdaki derinleştirme çalışmalarının da önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi.

Bu arada, gemi trafiğine kapatılan rıhtım çevresinde ise prefabrik kulübelerin inşa edildiği görüldü. Kısa süre önce inşa edilen 6 adet prefabrik kulübenin yanı sıra bir yemekhanenin de yapıldığı gözlendi.

Öte yandan, konuyla ilgili bilgi veren Liman İşletme Müdürü Kenan Şen, limandaki bu çalışmanın yeni olmadığını, bir kaç yıllık bir konu olduğunu belirterek, "Bu çalışma uzun süreden beri yapılan bir çalışmadır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından 3 adet rıhtım NATO'ya tahsis edilmiştir. NATO bu rıhtımların finansmanını üstlenerek yenileştirme çalışması başlatmıştır. Bu 3-5 günlük bir çalışma değildir, 2-3 yıl devam edecek bir çalışmadır. Burası bittiğinde çok modern bir rıhtım haline gelecek ve yine ticari gemiler için kullanılacaktır" dedi. Kenan Şen, ancak herhangi bir NATO tatbikatı ya da bir savaş durumunda rıhtımın askeri amaçlı kullanılabileceğini de belirtirken, savaş gemilerinin yanaşabileceği şekilde dizayn edileceğini söyledi. Şen, limanda yapılan şu anki çalışmanın ABD'nin Irak'a müdahalesiyle bir ilgisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön