Mersin'de terör örgütü yandaşları gösteri yaptı

MERSİN (İHA) - Mersin'de, bölücü terör örgütü PKK yandaşları, yurdun çeşitli yerlerinde yaşanan Nevruz olaylarını protesto etme bahanesiyle gösteri yaptı. Yaklaşık bin kişiden oluşan kalabalık, düzenledikleri yürüyüşle, terör örgütü lehine sloganlar atarak örgütün sözde bayraklarını taşıdı.

Terör örgütü yandaşlarının Mersin'de yaptığı izinsiz gösteri, geceden planlandı. Örgüt yandaşları gece bazı mahallelerde bildiri dağıtarak eyleme destek isterken, bildiride ayrıca, mahallelerdeki esnafın kepenklerini kapatması istendi. Gece bildiri dağıtan 5 kişi gözaltına alınırken, bugün Yumuktepe, Demirtaş ve Alsancak mahallelerinde birçok iş yerinin kepenklerini kapattığı görüldü. Öğleden sonra Yumuktepe Mahallesi Soğuksu Caddesi üzerinde toplanan örgüt yandaşları, DTP İlçe Temsilciliği'ne yürüdü.

Yaklaşık bin kişilik grup, yürüyüş sırasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri ve terör örgütünün sözde bayrağını taşırken, örgüt lehine sloganlar attı. DTP İlçe Temsilciliği önünde toplanan kalabalık burada sloganlarına devam ederken, DTP İl Yöneticisi Cemil İnci'nin konuşmasının ardından 1 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Grup daha sonra olaysız olarak dağılırken, dağılımın ardından çoğunluğu çocuklardan oluşan bazı gruplar, ara sokaklarda ateş yakarak, terör örgütü lehine gösteri yaptı. Çöp tenekeleriyle de yola barikat kuran örgüt yandaşları, çevik kuvvet ekipleri ve panzerlerin müdahalesiyle ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Bu arada, bölgede geniş güvenlik önlemleri alan polisin yaptığı uygulamalar sırasında 11 adet molotofkokteyli ele geçirilirken, çok sayıda göstericinin de gözaltına alındığı öğrenildi.