HABER

Meşal'e yönelik suikast komplosu iddiası

KUDÜS - Mısır'da yayımlanan bir derginin, Filistin'de El Fetihli eski bakan Muhammed Dahlan'ın, Hamas'ın Filistin toprakları dışındaki lideri Halid Meşal'e yönelik suikast komplosunun içinde yer aldığına yönelik iddiaları, Hamas ve El Fetih arasındaki ilişkileri gerdi.

Eski bakan Dahlan, suikast komplosu iddialarını "saçma" olarak niteledi ve dergi ile editörüne dava açacağını söyledi.

Mısır'da yayımlanan El-Iz'ehva El Telfisyon (Radyo-Televizyon) dergisi, Muhammed Dahlan'ın, ABD'nin dış istihbarat örgütü CIA (Merkezi Haberalma Teşkilatı) ve İsrailli güvenlik yetkilileriyle birlikte, Filistin parlamento seçimlerinden önce Arap başkentlerinden birinde bir araya geldiğini öne sürdü.

Derginin haberinde, 3 gün süren toplantılara, ev sahibi ülkenin güvenlik yetkililerinin de katıldığı ve toplantıya katılanların, Halid Meşal'a bir suikast düzenlemenin gerekliliği konusunda görüş birliğine vardıkları öne sürüldü. Haberde, Dahlan ve diğerlerinin, ülke içinde ve dışında desteklenen Meşal'ın, Hamas içinde etkin konuma geldiğini belirterek, İran ve Suriye'ye Hamas'la ilişkilerini kesmesi, örgütü parasal olarak desteklemelerinin durdurulması için baskı yapılması konusunda da uzlaştılar.

Mısır dergisi, haberinin kaynağının, toplantıya katılan bir güvenlik yetkilisi olduğunu belirtti, ancak adını vermedi. Aynı yetkilinin, toplantı dönüşü, Gazze Şeridi'nde Hamas yönetimini durumdan haberdar ettiği de kaydedildi.

Derginin haberinde, toplantının yapıldığı ülkenin adı verilmedi. Jerusalem Post Gazetesi, Hamas'a yakın kaynakların, ev sahibi ülkenin adını Ürdün olarak verdiklerini duyurdu.

Suikast komplosu iddialarından sonra, Meşal'ın etrafındaki güvenlik çemberinin de artırıldığı bildirildi.

Son iddialar, Filistin'de iktidarı üstlenmeye hazırlanan ve koalisyon görüşmelerini yürüten Hamas ile eski iktidar partisi El Fetih arasındaki tansiyonu artırdı. Hamas'ın El Fetih'i koalisyona razı etmeye yönelik çabalarının durabileceği de belirtildi.

El Fetihli eski Bakan Muhammed Dahlan ise Mısır dergisinin iddialarını "saçma" diye değerlendirerek yalanladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön