HABER

Metin Tokat'tan çarpıcı açıklamalar

Süper Lig'de 18 yıl görev yapan ve FIFA kokartlı eski hakem Metin Tokat, Türk hakemliğinin içinde bulunduğu durumdan Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'u sorumlu tutarak "Ulusoy'un gitmesi en çok hakemleri rahatlatır" dedi.

FIFA kokartlı eski Metin Tokat, Futbol Extra Dergisi'ne çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türk hakemliğinin çöküşünün Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile başladığını ileri süren Tokat, "Hakemlikte çöküş, Ulusoy'un kişiliği ile değil yönetim tarzıyla başlamıştır. Mustafa Çulcu MHK Başkanlığı'na hak ettiği için değil, Ulusoy'un istediği gibi kullanabileceği bir isim olduğu için gelmiştir. Bülent Yavuz yıpranmıştı, onun yerine getirebileceği, onun gibi davranacak bir isim getirmesi gerekiyordu Sayın Ulusoy'un, onun için de en ideal isim Çulcu'ydu" dedi.

18 yılı Süper Lig'de olmak üzere bilfiil 26 yıl hakemlik yaptığını belirten Tokat, hakem olmasında babasının etkisi olduğunu, kendisinin futbolcu olmayı istediğini ifade ederek, hakemliğe istemeyerek başladığını ancak isteyerek bıraktığını söyledi.

Yaş olarak hakemliği bırakmak için bir senesinin daha olduğunu kaydeden Metin Tokat, "Ancak oluşan yeni federasyon ve MHK üzerine hakemliği bırakmak zorundaydım. Levent Bıçakcı federasyonu gidip Haluk Ulusoy federasyonu gelince Mustafa Çulcu'nun da MHK Başkanı olmasıyla hakemliği bırakma kararı aldım.

Onlara güvenmediğim için onlarla birlikte olmak istemedim. Onlar da bana güvenmiyor olabilir. Ulusoy federasyonu ve Çulcu MHK'sının olduğu noktada önümde hakemlik için 10 sene de bulunsa yine aynı kararı alır ve hakemliği o anda bırakırdım" diye konuştu.

Hakemlerin bu sistemde temiz kalmasının ve dik durabilmesinin çok zor olduğunu dile getiren Tokat, "Bu bir hakemin para karşılığında müsabakanın sonucuna tesir etmesi demek değil. Hakem akıllıdır. Arkadaşının aldığı göreve göre, yönetim tarzı hemen değişebilir. Mesela belli takımların başkanlarının veya yöneticilerinin hakemler hakkında yaptığı suç unsuru teşkil eden konuşma ve eylemlerine karşılık bir yaptırım uygulanmaması, ister istemez o hakemlere mesajı verir. Dedim ya hakem akıllıdır" şeklinde konuştu.

Futbol Federasyonu başkanı Haluk Ulusoy'un 8 senedir görevde olduğunu hatırlatan Tokat, Ulusoy döneminde çok şike olaylarının yaşandığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ulusoy döneminde yaşanmamış şeyler yaşandı, bunları kabul etmek zorundayız. Bu nedenle Ulusoy başta olduğu sürece hakemlerin düzelmesi mümkün değil. Çünkü onun görevde olması demek, aynı kafa yapısındaki insanların hakem yöneticisi olarak orada bulunması demektir. İşte Bülent Yavuz'u hakem ve gözlemci eğiticisi yaptı.

Neden yaptı? Muhakkak ki zamanında aralarındaki bazı birlikteliklerden, yaşadıkları bazı sırlardan dolayı yaptı. İlk yarı sona erdi, Bülent Yavuz sezon başından beri henüz hiç kimseye ders vermedi. Maaşını alıyor, altında federasyonun arabası, denge bu şekilde sağlanıyor. Böyle birisi hakemlerin karşısına geldiği zaman o hakemin düşünce yapısı ne olur? Hakem o zaman "Bu iş bitmiş" diyor. Hakemin güveni orada sona eriyor" açıklamasında bulundu.

Haluk Ulusoy'un gitmesi ciddi bir şekilde hakem camiasını rahatlatacağını söyleyen Metin Tokat, böyle konuşmasının arkasında gelecekte MHK başkanlığa aday olmak gibi bir beklentisinin olmadığının altını çizerek, böyle bir niyetinin olmadığını ve olmayacağını sözlerine ekledi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön