HABER

Mevlana, törenlerle anıldı

KONYA (İHA) - Hz. Mevlana'nın 729. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri, Konya 100. Yıl Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) Töreni ile sona erdi. Törene, Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, AK Parti Milletvekilleri, Konya Valisi Ahmet Kayhan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılışında konuşan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Güçlü, "Böyle günlerde biz Mevlana'yı anarken, O'na kavuşmuş oluyoruz. Anma günleri bizim için de vuslat günleri oluyor. Bugün millet olarak yaşayan tarihte yer almanın peşindeyiz. Her milletin tarihte bir yeri vardır. Ama tarihin yapımına katılmış millet sayısı azdır. Dünya tarihini yönlendirmiş olan milletler az sayıdadır. Geçmişte bu vasıfları yaşamış bir milletin evlatları olarak övünebiliriz. Milletimizin Anadolu'da 2 büyük oluşum süreci var. Bunlardan biri Mevlana'nın yaşadığı çağdaki mayalanmadır. Anadolu bozkırından gelen göçebeler, aynı zamanda evrensel bir kültürün içine girmiş oluyordu. Bölge kültüründen sıyrılarak o günün anlayışı içinde evrensel bir kültürün içine katıldılar. Manevi bir dünya inşa ederek güven duygusuna sahip oldular. Dışa doğru yerleşik hayata kök salarak şehirler kurdular. Kurulan sistem milletimizin yüzyıllarca dünya sahnesinde olmasını sağladı" dedi.

Bakan Güçlü'nün ardından söz alan Kültür Bakanı Çelik ise, "Zor şartlar bunların üstesinden gelecek güçlü şahsiyetlerin ortaya çıktığı dönemlerdir. Bu büyük şahsiyetler parlak bir yıldız gibi o kadar etkili olurlar ki kendi dönemleri değil, kendinden sonraki yüzlerce yılı aydınlatmaya devam ederler" dedi.

Törenin ilk bölümünde Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi. 2. bölüm ise Mevlana'nın şiirlerinin okunması ile başladı, ardından sema gösterisi yapıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler