HABER

Mevlid Kandili yarın mı, bugün mü? Mevlit Kandili ne zaman? Yılın son kandili!

Mevlid Kandili gecesi her sene müslümanlar tarafından coşku ile karşılanıyor. Mevlid Kandili'nin ne zaman idrak edileceği ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. Regaib, Miraç, Berat Kandili'nin ardından sıra yılın son kandiline geldi. Bilindiği üzere; İslam peygamberi Hz. Muhammed’in bu dünyayı teşrif edişlerinin yıl dönümü her yıl kutlanıyor. Peki, Mevlid Kandili ne zaman? Kandil bugün mü, yarın mı?

Mevlid Kandili yarın mı, bugün mü? Mevlit Kandili ne zaman? Yılın son kandili!

Mevlid Kandili'nin ne zaman idrak edileceği merak ediliyor. Müslümanlar her sene kandil gecelerini heyecanla bekliyor, bu gecelerde bolca ibadet ediyorlar. Birlik ve beraberlik içerisinde ibadetlerin edildiği bu önemli gecelerden biri de Mevlid Kandili. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kandil günleri hakkında açıklama yapıldı. İşte Mevlid Kandili tarihi...

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Mevlid Kandili 7 Ekim Cuma günü idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre Müslümanlar bu tarihte bolca ibadet edecekler.

MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ NELERDİR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

kandil

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler