HABER

Mevlid kandili nedir? Neden önemlidir? Mevlid kandili anlamı

Allah'ın son elçisi Hz. Muhammed tüm Müslümanlar için ortak değerlerden biridir. Son peygamber Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümü her sene Mevlid kandilinde anılır. Mevlid kandili anlamı açısından oldukça önemli bir gündür. Peki Mevlid kandilinde ne oldu? Mevlid kandili nedir? Neden önemlidir? Mevlid kandilinde Müslümanlar neyi kutlar? Mevlid kandili hakkında bilgi...

Mevlid kandili nedir? Neden önemlidir? Mevlid kandili anlamı

İçindekiler

  • Mevlid Kandili Nedir?
  • Mevlid Kandili Ne Zaman?
  • Mevlid Kandili Yapılacak İbadetler Nelerdir?
  • Mevlid Kandili Namazı Nasıl Kılınır?
  • Mevlid Kandili Oruç Tutulur Mu?

İnsanlığa gönderilen son ilahi din, İslâmiyet'tir. İslam dininin kutlu elçisi olan Hz. Muhammed, Kur'an-ı Kerim'in insanlığa indirilmesine vesile olur. Bundan dolayı her yıl, onun doğum günü tüm insanlığın kurtuluşu olarak kabul edilir. Hz. Muhammed'in dünyaya Allah tarafından gönderilme sebebi son elçi olarak İslâmiyet'in ne güzel bir din olduğunu anlatması ve insanları bu dine çağırarak kurtarması olarak bildirilir. Mevlid kandili, bu doğum sebebiyle Müslümanlar tarafından önemli görülür. Camilerde Mevlid kandili sohbetleri yapılır. Mevlid kandili vaazları ile inananlara önemli telkinlerde ve bilgilendirmelerde bulunulur. Mevlid kandili boyunca insanlar toplu olarak ya da tek başına ibadet eder. Mevlid kandili niçin kutlanır? Mevlid kandilinde yapılması gerekenler neler? Mevlid kandili nedir? Neden önemlidir? Mevlid kandili anlamı ve tüm detaylar...

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid kandili, tüm insanlık için gönderilen son peygamberin doğum günüdür.

Mevlid Kandili Neden Önemlidir?

Mevlid kandili önemini şu şekilde açıklayabiliriz: Fazileti itibariyle tüm Müslümanlar için değerli kabul edilir. Çünkü yıllar önce Hz. Muhammed Mustafa'nın doğumu ile insanlık için doğru olan din müjdelenmiştir. Son peygamberin, doğumu her yıl çeşitli şekillerde bu yüzden anılır. Onun elçiliği Müslümanların İslamiyet ile doğru şekilde tanışması için önemli bir olaydır. Allah tarafından Kur'an-ı Kerim'i insanlığa müjdeleyecek kul olarak seçilmesi insanlık tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktasıdır.

İnsanları doğu yola teşvik etmek için insanüstü çaba sarf eden, savaşlarda bulunmak zorunda kalan Hz. Muhammed'in doğumu kutlu bir tarih olarak kabul edilir. Doğduğu gün olan Mevlid kandilinin içerisinde bulunduğu haftanın kutlu doğum haftası olarak kutlanmasının sebebi budur. Mevlid kandili ile ilgili hadisler de bize bu kutlu doğumun değerini anlatır.

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid kandili, her sene Hz. Muhammed'in doğum gününde kutlanır. Miladi takvime göre her yıl değişiklik gösteren Mevlid kandili, hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. Fakat Hz. Muhammed'in doğum günü net olarak bilinmemektedir. Bundan dolayı kutlu peygamberin doğduğu bu hafta ''kutlu doğum haftası'' olarak kabul edilir.

Kutlu doğum haftası ise Hz. Muhammed'in doğumu ile ilgili rivayetlere dayanılarak belirlenmiştir. Fil vakasının yaşandığı sene doğduğu kesin olan peygamberimizin, doğum tarihine ilişkin Rebiülevvel ayının 12. gecesinde doğduğu kabul edilir. İlgili hafta boyunca Hz. Muhammed'in kutlu doğumu kutlanır.

Mevlid Kandili Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Mevlid kandilinde ve kutlu doğum haftası boyunca Müslümanlar birçok ibadet eder. Genel olarak farz olan ibadetlerin tümünü yerine getirmeye çalışırlar. Ancak Mevlid kandilinde ibadet sayısını artırmak Allah'a ve onun elçisi olan Hz. Muhammed Mustafa'ya teşekkür etmek için iyi bir fırsat olarak görülür.

Mevlid kandili ibadetleri; oruç tutmak, namaz kılmak, Mevlid kandili duası etmek gibi amellerden oluşur. Her insan kutlu kabul edilen bu hafta boyunca samimi bir şekilde ibadet etmeye özen göstermelidir. İşlediği günahlardan döndüğüne dair af dilemeli ve yine Allah'ın affediciliğine sığınmalıdır. Kim bu gece bol bol dua ediyorsa dualarına Hz. Muhammed'in varlığını da katmalıdır. Mevlid kandili onun var olması sebebiyle önemli bir gün olarak kabul edilir. Faziletleri büyük olan bu gün ve hafta boyunca yapılan ibadetlerin ve edilen duaların Allah katında karşılığı büyüktür.

Mevlid Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Kandillerde namaz kılmak, İslam dininde büyük bir öneme sahiptir. Allah'a kulluk etmenin, her dertten ve günahtan kaçıp ona sığınıldığını göstermenin en kolay yolu günde beş vakit namaz ile buluşmaktır. Ancak kandillerde bu beş vakit yeterli görülmez. Bu mübarek dinin kaidelerini bize ulaştırma yolunda elçilik eden Hz. Muhammed Mustafa'nın doğum günü olan Mevlid kandili de beş vakit namaz kılmanın yeterli olmadığı günlerdendir. Mevlid kandilinde kılınması gereken özel bir namaz aslında yok. Camiye giderek cemaatle birlikte namaz kılmak ve okunan Mevlid kandili duası olarak da bilinen Mevlid-i Şerif'i dinlemek önemlidir. Toplu ibadetlere katılmak dışında ise evde tesbih namazı kılınabilir. Diğer taraftan nafile namaz da kılınabilir.

Mevlid Kandili Kaç Rekat Namaz Kılınır?

Mevlid kandilinde ve kutlu doğum haftası boyunca vakit namazlarını kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Öncelikle vakit namazlarının tüm rekatları kılınmaldır. Çünkü vakit namazlarını kılmak her erişkin birey için İslam'ın şartları arasında kabul edilen bir ameldir. Vakit namazları dışında kılınan tesbih namazının ve nafile namazların kaç rekat kılınacağı ise sizin tercihinize bağlıdır Tesbih namazı dört rekat kılınır. Namaz boyunca ise her rekatta 75 tesbih çekilir. Namazı tamamlandığında toplam 300 tesbih çekilmiş olur.

Mevlid Kandili Oruç Tutulur Mu?

Oruç tutmak, Müslümanlar için fazileti önemli bir ibadettir. Mevlid kandilinde oruç tutmaya dair ilahi kaynaklarda ise özellikle belirtilmiş bir bilgi yoktur. Ancak fazileti önemli görülen oruç ibadetinin Mevlid kandili süresince tutulmasının oldukça faziletli olduğunu belirten alimler vardır. Bundan dolayı Mevlid kandilinde oruç tutarak insanın nefsini terbiye etmesi, Allah'a verdiği nimetler için teşekkür etmesi faydalı görülür.

Mevlid kandilinde tutulacak oruca yine Ramazan ayı boyunca tutulan oruç için niyet edilir gibi başlanır. İmsak atmadan evvel ''yalnızca Allah rızası için oruç tutmaya niyet etmek'' gerekir. Oruç tutacak kişinin Ramazan ayından borcu varsa ''Ramazan ayı borcu'' için de niyet edebilir. Bir başka niyet etme şekli ise yalnızca Mevlid kandilinin önemine yönelik olarak "son peygamber Hz. Muhammed'in doğumuna teşekkür etme niyetiyle" şeklinde olabilir.

Mevlid Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur?

Akıllardaki bir başka soru da orucun zamanına yöneliktir. Mevlid kandili gecesi ibadetlerinizi tamamlayıp imsak vakti oruca niyet edebilirsiniz. Benzer şekilde kandil gününün sabahını müjdeleyen imsak vaktinde de niyet ederek kandil akşamı iftar açabilirsiniz. Bazı inananlar kutlu doğum haftası boyunca oruç tutmayı tercih edebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler