Mevsim geçişleri hasta ediyor

Uzmanlar, mevsim geçişleri ve hava sıcaklığı düşüşlerine karşı çocukların üst solunum rahatsızlıklarına karşı anne ve babaları uyarıyor.

Mevsim geçişleri hasta ediyor

Antalya Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, apalama, yürüme aşamasındaki bebekler ile 3 yaş üstü çocukların en fazla mevsim geçişleri, ani düşen ve çıkan hava sıcaklıklarında hasta olduğunu söyledi.

Çocukların, üst solunum yolları hassas olduğu için hastalanmalarının ansızın olabileceğini belirten Kuru, üst solunum yolları rahatsızlanan bir çocuğun yutkunmada çekeceği zorluktan sık sık ağlayabileceğini kaydetti. Mevsim değişikliği yanı sıra Ramazan Bayramı ve tatil dönüşlerinde iklim değişikliğine bağlı bebek ve çocuklarda hastalanmaların olabileceğinin altını çizen Kuru, "Mevsim geçişi ve günlük sıcak değişimi bebek ve çocukların üst solunum yolu rahatsızlığını en üst noktaya çıkarır. Boğazında üst solunum rahatsızlığına bağlı yara ve iltihap olan çocuk sık sık ağlar. Çocuklarda uzun süreli ağlamalar üst solunum yolunu rahatsızlığının habercisidir. Çocuk boğazda tahriş nedeniyle yutkunamaz. Bu da ona acı verir. Acı verince sık sık ağlar. Sürekli elini kulaklarının arkasına götürür. Bebeklerde hastalığa bağlı iştahsızlık olur. Bu da bebek ve çocuklarda kilo kaybına neden olur." diye konuştu. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler