HABER

"Mevzuat düzenlenmeli"

İSTANBUL (İHA) - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Hisse senetleri AB üyesi ülkelerdeki sermaye piyasalarında işlem gören şirketlerin mali tablolarını 1 ocak 2005 tarihinden itibaren uluslararası muhasebe standartları uyarınca hazırlayacak olmaları düşünüldüğünde AB üyeliği sürecinde olan Türkiye'de de mevzuatın AB'deki gelişmelere paralel ve uyumlu olarak düzenlenmesi ve etkin bir şekilde uygulanmasının sağlanması önemli" dedi.

TÜSİAD tarafından düzenlenen "Finansal raporlama uygulamalarında uluslararası standartlara geciş" konulu seminerin açılışında konuşan Özilhan, "Ülkelerin dünya ticaret ve sermaye akımlarından aldıkları payları büyütebilmeleri için güçlü maliye ve para politikaları oluşturmaları, enflasyonu düşürmeleri, kurları istikrara kavuşturmaları ve bütçe açıklarını dengelemeleri yeterli değil. Şirketler yeni uluslararası ekonomi ve ticaret düzenine uyum sağlamak için kendi yapılandırmalarını güçlendirmeli" diye konuştu.

Bilgi çağında, şirketlerin finansal bilgilerine daha rahat ulaşılabileceğini bildiren Özilhan, önemli olanın bu bilgilerin şirketlerin gerçek finansal durumunu ne ölçüde doğru yansıtması olduğunu ifade etti. SPK'nın muhasebe standartlarının uluslararası muhasebe standartlarıyla tam uyumunun sağlanması amacıyla hazırladığı tebliğ taslağını 30 Eylül'de kamuoyunun görüşüne sunulduğunu belirten Özilhan, kendilerinin de taslak hakkındaki görüşlerini SPK'ya ulaştırdıklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön