HABER

"Mezhep sorgulaması ilkel bir zihniyet"

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, mezhep ayrımcılığının ilkelliğine dikkat çekti ve "Bu ilkel zihniyet anayasanın özüne, insan haklarına, Cumhuriyetimizin temellerine ve ulusal bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize karşı bir tehdidin ne kadar sorumsuzca devletin eğitim kurumlarında da yuvalanabilmiş olduğunu bize göstermektedir" dedi.

Deniz Baykal, Meclis İnsan Hakları Komisyonu tarafından "Alevi olduğu için öğretmeni tarafından dövüldüğü" belgelenen öğrenci B.K.'nın babası Ziram Kul'a, olaydan duyduğu üzüntüyü belirten bir mektup yazdı.

Mektubunda, mezhep ayrımcılığının ilkelliğine vurgu yapan Deniz Baykal, Kul ailesinin bu konuda gösterdiği mücadelenin toplumca benimsendiği ve herkes tarafından destek gördüğünü kaydetti. Baykal'ın, baba Ziram Kul'a hitaben yazdığı mektup şöyle:

"Oğlunuz Burak'a yöneltilen mezhep sorgulaması, baskılar ve zorbalıklar bilinmelidir ki sadece ona ve ailenize karşı sergilenmiş bir olumsuzluktan ibaret değildir. Bu ilkel zihniyet anayasanın özüne, insan haklarına, Cumhuriyetimizin temellerine ve ulusal bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize karşı bir tehdidin ne kadar sorumsuzca devletin eğitim kurumlarında da yuvalanabilmiş olduğunu bize göstermektedir.

Mezhep ayrımcısı ve dışlayıcı bu saldırganlık karşısında; ailece verdiğiniz onurlu mücadele hem gurur verici, hem de örnek bir davranıştır. Ailece verdiğiniz bu haklı mücadele nedeniyle sizleri kutluyorum.

Öte yandan, haklı mücadelenizin toplumca benimsenmiş ve her kesim tarafından desteklenmiş olması da, insanımız, toplumumuz ve ülkemiz için büyük bir kazanımdır.
Günümüzde insanları mezhebine, dinine, inancına, ırkına, cinsiyetine göre ayırmak, kimlik ve kişiliklerine göre tarif etmek, hak ve özgürlüklerini kısıtlamak, ayrıştırmak, dışlamak, hele hele insanların dini inancını, mezhebini, ırkını suçlama konusu yapmak hiçbir şekilde kabul edilemez ve hoş görülemez.
Bu saldırganlık, sadece ayrımcı, dışlayıcı tavır ve davranışa maruz kalan oğlunuz ile aileniz açısından değil, toplumumuz açısından da çok büyük sakıncalar taşımaktadır.

Bu tutum ve davranışın eğitim camiası içinde ortaya çıkması ve öğretmen kimliği taşıyan biri tarafından uygulanması ise utanç verici olmanın ötesinde, cumhuriyet ile cumhuriyetin kazanımlarına da taban tabana terstir ve mutlaka hesabının sorulması gerekir.

Bu aşamada sizin direnciniz ve toplumun her kesiminden ailenize verilen destek, bu ve benzeri olumsuzlukların yaşanmaması için de büyük bir güvencedir.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirecek, TBMM dahil her platformda bu tutum ve davranışları mahkum edecek ve takip edeceğiz.

- KUL AİLESİNİ KUTLADI -
CHP Lideri Baykal, mektubunun son bölümünde ise Kul ailesini kutladı. Baykal, mektubunu şu satırlarla bitirdi :
"Bu inanç ve kararlılıkla, onurlu bir direniş gösteren Kul ailesini kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum." (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön