HABER

MGK toplantısından ABD'ye YPG eleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısında Suriye, AB ile ilişkiler ve son dönemlerde dünyada yaşanan terör olayları değerlendirildi.

MGK toplantısından ABD'ye YPG eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ABD'nin ismi kullanılmadan bu ülkenin Suriye'de YPG'ye verdiği destek eleştirildi. Dört buçuk saat süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Türkiye'ye yönelik tehditler öne çıktı.

Açıklamada "Türkiye'nin beklentisi gözardı edilerek Suriye Demokratik Güçleri kisvesi altında faaliyet gösteren PKK/PYD-YPG terör örgütüne uygulanan destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağı vurgulanmıştır" ifadelerine yer verildi.

MGK bildirisinde ayrıca Suriye'de kalıcı barışın sağlanması konusundaki girişimlerin devamlılığına vurgu yapılarak, Türkiye'nin Rusya ve İran ile birlikte tesis etmeye çalıştığı "çatışmasızlık bölgeleri" uygulamasının "insani ve siyasi açıdan bölge barışına katkı sağlayacağı" kaydedildi.

AB ile ilişkiler

MGK bildirisi Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefinin devam ettiğinin altını bir kez daha çizerken, aynı zamanda Birlik'e bir de çağrıda bulundu. Bildiride, AB'den "vize muafiyeti, fasıllar konusunda çıkarılan engellerin kaldırılması ve sığınmacılara yapılacak yardımlarla ilgili taahhütlerin yerine getirilmesi" talep edildi.

Terör saldırıları

MGK ek olarak son dönemde Afganistan, Almanya, Belçika, Fransa, Irak, İngiltere, İsveç ve Pakistan'da yaşanan terör saldırılarına dikkat çekti ve bu olayların Türkiye'nin işbirliği çağrılarında "ne kadar haklı olduğunu" bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

Açıklamada "terörle mücadele konusunda önemli tecrübeye sahip Türkiye ile stratejik işbirliği tesis edilmesinin tüm dünyanın yararına olacağı" söylendi.

© Deutsche Welle Türkçe

DHA/rtr,ÇÖ/BK

Geri Dön