MHP: AKP'den teklif gelmedi

ANKARA (ANKA)- MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, siyasi parti kapatmalarıyla ilgili AKP'den teklif gelmediğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin siyasi parti kapatmalarıyla ilgili ortaya koyduğu önerinin "ilkesel" olduğunu ifade eden Şandır, "bununla ilgili ne anamuhalefet partisinden ne de AKP'den bize görüş intikal etmiş değildir, teklif de beklemiyoruz" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, siyasi parti kapatmaları konusunda AKP'de her kafadan bir ses çıktığını belirterek "laf çok dane yok" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından AKP hakkında açılan kapatma davasının ardından yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin ortaya koyduğu önerinin "ilkesel" olduğunu ifade eden Şandır, "Önerimizi toplumun dikkatine, AKP ve CHP'nin incelemesine sunduk. Bununla ilgili ne anamuhalefet partisinden ne de AKP'den herhangi bir görüş bize intikal etmedi. Böyle bir teklif de beklemiyoruz" dedi. AKP'nin 65 aydır Türkiye'yi yönettiğini ve bugüne kadar siyasi parti kapatmaları konusunda harekete geçmediğini kaydeden Şandır, "Bugün böyle bir dava ile karşılaşınca bir anlamda yargıyı ve toplumu tehdit ediyor" dedi. Şu ana kadar AKP'den anayasa değişikliği konusunda kendilerine "bir öneri, teklif, paket ya da torba" gelmediğini ifade eden Şandır, teklif gelmesi halinde tutumlarının ne olacağına yönelik soruya ise "Varsayımlar üzerine, muhatabı olmayan, sanal çözümler üzerine söz söylemeyiz" karşılığını verdi.

-"LAF ÇOK DANE YOK"-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, basında yer alan ve MHP'nin siyasi parti kapatmaları konusunda AKP'yle birlikte hareket etmeme kararı aldığına yönelik haberleri, "Bunlar bizden kaynaklanan bilgiler değil. Kaldı ki, henüz ortada bir öneri de yok. Öneri olmadığı gibi irtibat da yok. Biz sadece görüşlerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bu konuda AKP'nin netleşmesi lazım. AKP'de her kafadan bir ses çıkıyor. Deyim yerindeyse laf çok dane yok" şeklinde değerlendirdi.