MHP, AKP'nin adımı bekliyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AKP hakkında açtığı kapatma davasının ardından Anayasa'nın siyasi partilerle ilgili 68 ve 69'ncu maddesinde değişiklik önerisinde bulunan ve siyasi partilerin "istisnai haller" dışında kapatılması yerine, siyasetçilere yasak getirilmesini öngören MHP, AKP'nin bu konuda atacağı adımı bekliyor. Önerisiyle ilgili aralarında hukukçu milletvekillerinden oluşan bir komisyon oluşturan MHP, anayasa hukukçuları ile de bilgi alışverişinde bulunuyor. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, siyasi parti kapatmalarıyla ilgili yürütülen çalışmanın teknik düzeyde olduğunu belirterek "henüz mutfak çalışması yapıyoruz" dedi. Vural, AKP'yle herhangi bir temaslarının olmadığını ve somut bir teklif ortaya konulmadığını ifade etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın açtığı kapatma davası, gözlerin, siyasi partilerin kapatılması konusunda mini anayasa değişikliği paketi hazırlığı başlatan AKP'ye çevrilmesine yol açarken, "istisnai haller dışında siyasi partilerin kapatılması yerine siyasilere yasak getirilmesi" önerisinde bulunan MHP de harekete geçti. Önerinin ortaya atılmasının ardından, parti içinde hukukçu milletvekillerinin de yer aldığı bir komisyon oluşturulurken, çalışmalar da teknik düzeyde devam ediyor. Yürütülen çalışma kapsamında, anayasa hukukçuları ile bilgi alışverişinde bulunulurken, türbanla ilgili anayasa değişikliği teklifinin aksine MHP bu kez AKP'den gelecek adımı bekleme kararlılığında. MHP, somut bir adım gelmesi durumunda AKP'nin karşısına, henüz teknik çalışmaları yürütülen teklifle çıkmayı planlıyor.

-"MUTFAK ÇALIŞMASI YAPIYORUZ"-
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parti olarak siyasi partilerin kapatılması konusunda ortaya attıkları öneriyle ilgili çalışmaların teknik düzeyde devam ettiğini belirterek "mutfak çalışması yapıyoruz" dedi. AKP'den somut bir öneri gelmediğini ve herhangi bir temasın olmadığını belirten Vural, siyasi parti kapatmalarında şahsi sorumluluğun esas alınması ve "istisna" olması gerektiğini kaydetti. Siyasi partilerin kapatılmasında, demokrasi ve milli iradenin esas alınması ve toplumda tereddüt oluşturmayacak bir düzenleme yapılmasından yana olduklarını belirten Vural, bu yöndeki önerilerinin "açılmış bir davayı ortadan kaldırmaya yönelik olmadığı"nı da söyledi. Vural, yargının üzerine gitmek yerine hukuki norm oluşturacak bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

ANKA