MHP: Başbakan toplumdan özür dilemeli

MHP: Başbakan toplumdan özür dilemeli

Ankara (AA)- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasında değişiklik öngören tasarıyla ilgili sendika başkanlarını "yalancılıkla" suçladığını belirterek, "Bugün gelinen noktada kimin doğru söylediği açığa çıkmıştır. Başbakan, toplumdan, çalışandan, emekliden ve
çiftçilerden özür dilemelidir" dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Vural, hükümetin tasarıyı hazırlarken sosyal tarafların isteklerini dikkate almadığını savunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hafta grup toplantısında yaptığı açıklamayı eleştirdi. Erdoğan'ın sosyal tarafları "yalancılıkla" suçladığını ifade eden Vural, hak ve menfaatlerini korumak durumunda olan STK'ların kamuoyu nezdinde haksız iftiralara maruz bırakıldığını, bunun da son derece vahim olduğunu söyledi.

Vural, milli gelirin arttığının söylendiğini, ancak bu gelirden çalışanların ve emeklilerin hakkının verilmediğini ifade ederek, "Hodri meydan. Gerçekten milli gelir arttıysa hadi Başbakan, bu artan milli gelirden çalışanların, emeklilerin, çiftçilerin hakkını ver. Eğer vermiyorsanız, milli gelir artışı diye yutturdukları artışın sanal ve hesabi olduğu ortaya çıkar" diye konuştu.MHP'li Vural, tasarının IMF'ye verilen taahhüt neticesinde hazırlandığını savunarak, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan, çalışanın hak ve menfaatini aramasını popülizm olarak görüyor. Özelleştirmede 55-60 milyar dolara satılabilecek bir Telekom'u, 6.5 milyar dolara satmak ona göre ne? Onlara göre özelleştirilecek kuruluşları değerinin altında satmak rasyonel, millete verilmesi gerektiği zaman popülizm, kötü... Sayın Başbakan, 'Bu konuda geriye gidiş yoktur. Hak ve menfaat kaybı yoktur' diyerek milletle yanlış bilgileri paylaşmıştır. MHP olarak bugün Emek Platformunun ortaya koyduğu görüş ve düşünceleri destekliyoruz."

Vural, tasarının 2 hafta sonra TBMM Genel Kurulunda görüşülmesinin planlandığını belirterek, hükümetin şu ana kadar sivil toplum örgütleriyle olduğu gibi, partilerle de uzlaşma arayışına girmediğini söyledi.