MHP: Biz önerimizi AKP ve CHP'ye sunduk

ANKARA (İHA) - MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Anayasa değişikliği konusunda ortaya koydukları görüşün bir tekliften öte sorun çözücü bir çözüm olduğunu belirterek, "Şu ana kadar bu konuda ne AK Parti'den, ne de CHP'den bize bir görüş ulaşmadı. Böyle birşey de beklemiyoruz" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Şandır, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davanın ardından yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. MHP'nin, toplumun önüne konulan suni gündemle ilgili ilkesel düzeyde, sorun çözücü ve gerginlikleri azaltıcı öngörülerini ifade ettiğine işaret eden Şandır, MHP'nin önerisini toplumun dikkatine, AK Parti ve CHP'nin incelemesine sunduklarını belirtti.

Sundukları şeyin bir tekliften öte sorun çözücü bir çözüm olduğunu kaydeden Şandır, şu ana kadar bu konuda ne AK Parti'den, ne de CHP'den kendilerine bir görüş ulaşmadığını, böyle birşey de beklemediklerini ifade etti. MHP'nin kuralları, ilkeleri ve kurulları bulunduğuna işaret eden Şandır, Türkiye'nin yaşadığı her sorun için MHP'nin çözüm yollarının bulunduğunu kaydetti. Şandır, "Varsayım üzerine, muhatabı olmayan sanal çözümler üzerine söz söylemeyiz" diye konuştu.

Şandır ayrıca Vakıflar Yasası'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığına işaret ederek, bu Kanun'un Türk milletinin egemenliğine, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına bir tehdit olduğunu, durdurulamadığı taktirde Türkiye'nin parçalanmasında kullanılacak bir ihanet yasası olduğunu öne sürdü.