MHP: İthamlar kabul edilemez

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanlığı'nın Irak'ın kuzeyinden çekilmeyle ilgili iddialara "Saldırılar hainlerden çok zarar veriyor" açıklamalarına yazılı açıklamayla karşılık verdi. Bahçeli, muhataplarının hükümet olduğunu belirterek, "Hiç kimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır" derken, "Görevi ve konumu ne olursa olsun hiç kimse Milliyetçi Hareket Partisi'ni hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak takdim etme hakkını kendisinde göremeyecektir" ifadesini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt neler söylemişti?

Bahçeli öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, MHP'nin milli ve manevi değerler ve Türkiye'nin itibarının korunması konularında özel hassasiyetleri olan ve bu hüviyeti ile kırk yıldır siyaset sahnesinde şerefle görev yapan bir siyasi kuruluş olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt neler söylemişti?
Partisinin Türkiye'nin milli birliğini ve toprak bütünlüğünü hedef alan kanlı terörle mücadele konusundaki milli duruşunun da millet tarafından çok iyi bilindiğini anlatan Devlet Bahçeli, "Bu amaç ve hedefler doğrultusunda başta Türkiye'nin milli güvenliğini ilgilendiren konular olmak üzere iç ve dış gelişmeler hakkında görüşlerini açıklaması, hiç kimseyle tartışmayacağı demokratik bir hakkıdır" dedi.

Devlet Bahçeli, TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihinde Hükümete Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidinin bitirilmesi amacıyla yetki verdiğini belirterek, "Kanlı terörün yurtiçinde ve yurtdışında kökünün kazınması Türk Milleti'nin ortak beklentisidir. Bu konuda gerekli siyasi iradeyi göstermek ve bunun için gereken bütün tedbirleri almaktan sorumlu olan hükümettir" dedi. Bahçeli şöyle devam etti:

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt neler söylemişti?
"Milliyetçi Hareket Partisi'nin bu konudaki siyasi değerlendirmelerinin muhatabı ve bu konuda cevap verecek durumda olan da siyasi sorumluluk taşıyan hükümettir. Hiç kimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi, bu konudaki görüş ve değerlendirmelerini bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de aziz milletimizle gerekli gördüğü şekilde paylaşacaktır. Bu konuda ne söylediysek, bugün de bunların arkasında olduğumuzu herkesin bilmesinde yarar bulunmaktadır."

Milliyetçi Hareket'in ne dediğinin iyi okunması, doğru anlaşılması ve sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Devlet Bahçeli, "Bu bakımdan, Milliyetçi Hareket Partisinin yersiz ve yakışıksız benzetmelerle yapılan anonim ithamların muhatabı olması hiçbir şart altında kabul edilemeyecektir. Görevi ve konumu ne olursa olsun hiç kimse Milliyetçi Hareket Partisi'ni hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak takdim etme hakkını kendisinde göremeyecektir. Herkes ve her kurum görev ve sorumluluğunun bilinci içinde olmak, bu sınırlar içinde kalmak ve buna göre hareket etmek durumundadır" dedi.

ANKA