MHP'den Boğaziçi için komisyon kurulması teklifi

Ankara (AA)- MHP, Boğaziçi'nin çirkin ve kaçak yapılaşmadan kurtarılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu ve arkadaşlarınca imzalanarak TBMM Başkanlığına sunulan önergede, İstanbul'a güzelliğini veren Boğaziçi bölgesini korumak için 1983'te Boğaziçi İmar Kanunu çıkarıldığını ve bu kanuna dayanılarak 1984 yılında Boğaziçi İmar Müdürlüğünün kurulduğu belirtildi.

Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün yetki alanında yaklaşık 29 bin bina bulunduğu ve bu binalardan 3 bininin kaçak olduğu ve yıkılması gerektiğinin tespit edildiği ifade edilen önergede, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi encümeni tarafından 2007'de yıkım kararı alınmış, ancak bugüne kadar yıkım gerçekleştirilememiştir" denildi. Boğaziçi'nde mevzuata aykırı yapılaşmanın engellenememesinin değişik sebepleri olduğu kaydedilen önergede, bu sebepler arasında; imar planı ve Boğaziçi İmar Kanunundaki boşluklar, yerel seçimler öncesi siyasetçilerin kaçak yapılaşmaya göz yumması, rüşvet ve hatırlı kişi ilişkileri ile yeni yapılar yapılması ya da yıkımların engellenmesinin sayılabileceği bildirildi.

Önergede, dünyanın incisi Boğaziçi'nin, çirkin ve kaçak yapılaşmadan kurtarılması ve alınması gereken hukuki ve idari tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması istendi.