HABER

MHP'den taş atan çocuklar için soru önergesi

MHP Milletvekili Rıdvan Yalçın, 'terör eylemlerinde kullanılan çocuklar için koruma talep edilip edilmediği' konusunda Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdi.

Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, 20 Nisan 2009'da verdiği soru önergesinde, düzenlenen terör eylemlerinde terör örgütleri tarafından çocukların kullanıldığını ve yönlendirildiğini üzüntüyle takip ettiklerini, bu çocukların güvenlik mensuplarına taşlı saldırılarda bulunduğunu hatırlattı.

Yalçın, "Terör eylemlerinde kullanılan ve polise taş atmaya zorlanan çocuklar için koruma talep etmeyi düşünür müsünüz?" sorularını zamanın Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun cevaplandırmasını istemiş, ancak aradan geçen sürede cevap alamamıştı.

Bu kez aynı konuyu hatırlatarak Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın cevaplandırması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Yalçın, önergesinde şunları kaydetti:

"Çocuk Koruma Kanunu 3. maddesinin 1. ve 2. ikinci fıkrasında, korunma ihtiyacı olan çocuk; 'bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliği tehlikede olan, ihmal veya istismar edilen ya da suç mağduru çocuğu', suça sürüklenen çocuk; 'kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiili işlediği iddiası ile hakkında soruşturma veya kovuşturma yapılan ya da işlediği fiilden dolayı hakkında güvenlik tedbirine karar verilen çocuğu' şeklinde ifade etmektedir. Ülkemizin farklı illerinde güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya zorlanan çocuklarımız size göre bu tanımlara uymakta mıdır? Eğer uyuyorsa aynı kanunda çocukların aile ortamında eğitim, bakım, sağlık ve barınma konularında alınacak tedbirlerle de devlet bakım yurtlarına yerleştirilmeye kadar öngörülen koruma tedbirlerini uygulama neden düşünülmemektedir? Bu güne kadar terör örgütü ile ilişkili olarak istismar edilen çocuklar hakkında verilmiş bir koruma tedbiri kararı bulunmakta mıdır?."

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön