HABER

MHP'nin teröristler için 'olmazsa olmaz' 3 koşulu

ANKARA (İHA) - Yeni Pişmanlık Yasası ile ilgili tartışmalar sürürken, MHP, bölücü terör örgütü ile ilgili 3 koşul belirledi. MHP'ye göre militanlar terör eylemlerine şartsız son verecek, devlete teslim olacak ve Türk adaletinin vereceği karara rıza gösterecek cezalarını çekecek.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, yeni Pişmanlık Yasası'na sert tepki göstererek, "Türkiye'nin bölünmesi amacı ile silahlı mücadele veren teröristlerin af edilerek, amaçlarını siyaset yoluyla gerçekleştirebilmelerinin yolu açılmak isteniyor" dedi. Toskay, yapılmak istenenin, bölücü terör örgütünün yıllardır silahla Türkiye'ye kabul ettirmek istediklerinin 'özgürlüklerin genişletilmesi, demokratikleşme', ve 'siyasi açılım' gibi klişelerin ardına gizlenerek gerçekleştirilmesi olduğunu öne sürdü.
Toskay, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Lizbon yakınında yine havada önemli açıklamalar yaparak, PKK'lı teröristlerin affı sonucunu doğuracak bir yasa düşünüldüğünü, TSK'nın da bu konuda görüşünün alındığını ifade ettiğini hatırlattı. Bütün gelişmelerin hükümetin, 5 Kasım 2007'de ABD Başkanı Bush ile Başbakan Erdoğan'ın yaptığı görüşmeden sonra bölücü terör ve bölücülük karşısında değişik bir politika uygulamaya başladığını gösterdiğini savunan Toskay, AB yetkililerinin açıklamalarının bu yeni politikanın onlar tarafından da teşvik ve telkin edildiğini ortaya çıkardığını iddia etti. "Yapılmak istenen, bölücü terör örgütünün yıllardır silahla Türkiye'ye kabul ettirmek istediklerinin özgürlüklerin genişletilmesi, demokratikleşme ve siyasi açılım gibi klişelerin ardına gizlenerek gerçekleştirilmesidir" diyen Toskay, şunları kaydetti:

"AK Parti'nin Anayasa değişikliği ve bazı kanunlarda yapmayı düşündüğü değişiklikler, öyle anlaşılıyor ki, bu amaç için kullanılacaktır. Sayın Başbakan'ın bölücü teröristlerin affına yönelik girişimleri bu planın bir parçasıdır. Şimdiye kadar 'Pişmanlık Yasası' olarak anılan düzenlemeler terörle mücadelenin bir aracı ve terör örgütü ve teröristler hakkında yararlı bilgilere ulaşmak amacını taşımıştır. AK Parti hükümetinin mensupları arasında, daha fikir birliğinin oluşmadığı anlaşılan düzenlemenin Sayın
Başbakan tarafından istendiği anlaşılmaktadır. 17 Ekim 2007 tarihinde TBMM'de kabul edilen tezkerenin gereğinin yapılması için TSK'ya talimat ancak 28 Kasım 2007 tarihinde verilmiş, tezkerenin kabulünden bu yana 55 gün geçmiş bulunuyor. TSK'nın 14 Nisan 2007 tarihinde terörle mücadele için yararlı olacağını ifade ettiği askeri müdahale gündemden kalkmış görünmektedir. Bunun yerine askerimizi, polisimizi ve masum vatandaşlarımızı şehit eden, açık açık Türkiye'nin bölünmesi amacıyla silahlı mücadele veren teröristlerin af edilerek, amaçlarını siyaset yoluyla gerçekleştirebilmelerinin yolu açılmak istenmektedir."

MHP'nin bölücü terör örgütüyle ilgili 3 koşulunu da açıklayan Toskay, "Terör eylemlerine şartsız son verecekler, devlete teslim olacaklar, Türk adaletinin vereceği karara rıza gösterecek, cezalarını çekecekler" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön