HABER

Michael Jackson davasında karar zamanı

Michael Jackson'ın özel doktorunun, istemeden sanatçının ölümüne sebebiyet vermekle suçlandığı davada karar aşamasına gelindi.

Michael Jackson'ın özel doktorunun sanatçının ölümünden sorumlu tutulduğu davada, karar aşamasına gelindi.

Jüri üyeleri, altı haftadır süren duruşmayı gözden geçirip Doktor Conrad Murray'nin yaptıklarının pop müziğin megastarı olarak nitelenen Jackson'ın 2009 Haziran ayındaki ölümüne yol açıp açmadığına karar verecek.

Beşi kadın, 12 kişilik jüri, oybirliği ile karara varmak durumunda. Bu nedenle kapalı kapılar ardında birbirlerini ikna etmeye çalışacaklar.

"Kasıtsız (taksirle) adam öldürme" suçlamasıyla yargılanan Doktor Conrad Murray, masum olduğunu söylüyor ve sanatçının ölümüne kendisinden kaynaklanan bir kusurun yol açmış olabileceği iddiasını reddediyor.

Ancak suçlu bulunursa meslekten men edilip dört yıla kadar hapis cezası alabilir.

Sorumsuzluk suçlaması

Savcılık son duruşmada, "fırsatçı" diye nitelediği Doktor Murray'nin 50 yaşındaki pop yıldızına önce çok kuvvetli bir ağrı kesici verip sonra onu tek başına bıraktığını söyledi.

Murray'nin bakım uygulamalarını 'tuhaf' diye niteleyen savcı David Walgren, bu durumun Jackson'ın çocuklarını yetim bıraktığını belirtti, jüriye bu sırada bir ekrandan, çocukların acılı görüntüleri izletildi.

Walgren, Murray'nin acil servise haber vermekte geciktiğini, telefon kayıtlarının ise Jackson'ın son saatlerinde hastasıyla ilgilenmek yerine telefonla konuştuğunu gösterdiğini aktarıyor.

Savcı, salondakilere "Michael Jackson ile ilgilenmesini engelleyecek kadar önemli olan neydi acaba?" diye sordu.

Ayrıca doktorun Jackson'ın evine çağırılan sağlık ekibine ve acil servis doktorlarına Jackson'a çok güçlü bir sakinleştirici olan propofol verdiğini söylemediğini hatırlattı.

"Bu suçluluk bilinci" diyen Walgren, "Conrad Murray Michael Jackson'ın ölümüne neyin yol açtığını gayet iyi biliyor" dedi.

Savunma: İlacı Jackson aldı

Savunma ise, Michael Jackson'ın davranışlarının hesabının doktora kesilmeye çalışıldığını savunuyor; sanatçının iğneyi kendisinin yaptığını söylüyor.

58 yaşındaki Murray'nin avukatları, şarkıcının aşırı dozda sakinleştiriciyi kendisinin alıp ölümüne yol açtığını savunuyor.

Avukat Ed Chernoff, "söz konusu olan Michael Jackson değil, başka biri olsa burada olur muyduk?" diyerek jüri üyelerinden Jackson konusundaki düşüncelerinden etkilenmemelerini istedi.

Chernoff, savcılığın propofol adlı ilacı Muray'nin verdiğini kanıtlayamadığını vurguladı.

Kalp hastalıkları uzmanı olan Conrad Murray duruşma sırasında kendi savunması için tanık sandalyesine çıkmamayı tercih etti.

Duruşmalar sırasında, Jackson’ın evinde görevli olan çalışanlar, güvenlik görevlileri, acil servis çalışanları ve ilk müdahaleyi yapan doktorların da aralarında olduğu 49 tanık dinlendi, 300'den fazla kanıt incelendi.

Son duruşmayı pop yıldızının annesi ve kardeşleri de izledi.

Michael Jackson öldüğü sırada, yeni bir dünya turuna çıkmak üzere yoğun bir hazırlık döneminden geçiyordu.

Geri Dön