HABER

Migren ve akupunktur tedavisi

Migren, çağımızda oldukça sık görülen önemli ölçüde iş gücü kaybına yol açan bir hastalıktır. Migren beraberinde görme ve mide barsak bozuklukları ile ilgili belirtiler bulunabilen tekrarlayıcı baş ağrısı krizleri şeklinde ortaya çıkar.

Migren ve akupunktur tedavisi

Migrenin sebebi tam olarak bilinmemektedir.Migren krizi öncesi görülen çeşitli görme bozuklukları olasılıkla kafa içi artariyel daralmaya,migren baş ağrıları ise kafa derisi arterlerinde(atardamarlarında) genişlemeye bağlıdır.

Migren, aile geçmişlerinde migren hastalığı olanlarda ve kadınlarda daha sık görülen, özellikle genç yaşlarda ortaya çıkmakla beraber her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Migren baş ağrısı genellikle kafanın yarısını tutar ancak yaygın başağrısı şeklinde de görülebilir.

DAMARSAL BOZUKLUKLAR NEDEN OLABİLİYOR

Migren tanısı koyulmadan önce beyindeki damarsal bozukluklarında migren ağrısı benzeri bir ağrıya yol açabileceği unutulmamalıdır. Hekim böyle bir hastalığın ortaya çıkarabileceği diğer belirtileri titizlikle araştırmalı ve gerekli tetkikleri yaptırıp böyle bir hastalığı ekarte etmelidir.Migren tanısı bir nöroloji uzmanı tarafından koyulmalıdır.

Akupunktur ile migren hastalığını çok yüksek oranda tedavi etmek mümkün olmaktadır. Akupunktur ile tedavinin en iyi yönü, migren hastalığının kalıcı olarak iyileşebilmesidir, zira migren ağrı kesici ilaçlarla geçici sürelerle geçip veya hafiflese bile tekrarlamaktadır.Akupunktur migren baş ağrılarında geçici değil kalıcı iyileşme sağlayabilmektedir.Burada dikkat edilmesi gereken bu tedavinin eğitimli ve yetkili akupunkturistler tarafından yapılmasıdır.

TEK BAŞINA BİLE SEBEP OLABİLİR

Ağrı kesici ilaçların yan etkileri akupunktur tedavisine yönelmek için tek başına dahi bir sebep olabilir.Örneğin gastrit veya ülseri olan bir insan nasıl ağrı kesici ilaç kullanabilir böyle bir durumda mide veya oniki parmak barsağında kanamalar oluşabilir.

Akupunktur tedavisinde ise böyle yan etkiler olmadığı gibi aynı tedavi seanslarında ülser veya gastrit hastalıklarını da tedavi etmek mümkündür. Akupunktur ile migren hastalığı tedavisinde iyileştiriciliği özetlemek gerekirse;

1- Akupunktur ile homeostazisin yani otonom dengenin sağlanması

2- Vücudun kendi ürettiği ağrı kesicileri olan, Endorfin hormonlarının Akupunktur ile arttırılması

3- Migren krizleri sırasında düşen Serotonin maddesi , kafa derisi arterlerinde genişlemeye yol açar.

Bu maddeler Akupunktur ile arttırılır ve böylece ağrının ortadan kaldırılması amaçlanır

4- Ağrıya yol açan ve vücutta sentezlenen bazı ağrı yapıcı maddelerin Akupunktur ile azaltılması

Burada merak edilen bir konuyu açmakta yarar görüyorum,pek çok insan Akupunktur tedavisi ile birlikte ilaç kullanımının doğru olup olmadığını sormaktadır.Akupunktur ile tedavide gerektiğinde ilaç kombinasyonları kullanılmalıdır.

Örneğin ses sanatçıları ve öğretmenler gibi sesini fazla kullanan insanlarda görülebilen ses kısıklıklarında.

Akupunktur ile beraber özel bitkisel ilaçlar kullanarak çabuk ve etkili netice alıyorum. Migren ile astım arasında ilginç bir şekilde kalıtsal bağlantı bildirilmektedir.Allerjik bronşit ve astım hastalığında migrende olduğu gibi kalıcı iyileşme sağlamak mümkün olabilmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler