HABER

Mikro-kredi milyonları kurtardı

Mikro-kredi milyonları kurtardı

ANKARA (ANKA) - Mikro-kredi uygulaması on yılı geride bırakırken, projenin dünyada adeta "pilot bölge" olarak uygulandığı Bengladeş'te, krediden yararlananlar kurdukları işler sonucu gelirlerinin arttığını belirttiler. Gelir artışı genellikle yüzde 15'ten fazla gerçekleşti. Mikro-kredinin kimi uygulamaları dilencileri ve "seks işçilerini" de kapsayacak biçimde genişletildi.

Dünya Bankası'nca yapılan derlemeye göre Kurum, 1996'dan bu yana Bengladeş'te 6 milyon'dan fazla yoksula, 260 milyon dolar tutarındaki mikrofinans projeleriyle ulaştı. Mikro-kredi ödünç alanlardan yüzde 90'ından fazlasını kadınlar oluşturdu. Mikro-kredi alanlar elde ettikleri sermayeyi, küçük bakkal dükkanı, balık çiftliği kurmak, küçük ticari etkinlikler, büyükbaş hayvan ve kümes hayvanı yetiştiriciliği, terzilik, Doğu Asya'da kullanılan iki tekerlekli binek arabası işletmeciliği yapmak, pirinç kabuğu soyma gibi işler için harcadılar. Mikro-kredi'nin yoksulların yaşamında önemli iyileşmeler meydana getirdiğini kaydeden Dünya Bankası şu rakamları verdi:

"-Kredi alanların yüzde 99'u gelirlerinin genellikle yüzde 15'ten fazla arttığını belirtti.

-Yüzde 96'sı yaşam kalitelerinde iyileşme olduğunu ifade etti.

-Yüzde 99'u daha iyi ve fazla yiyecek ve giyecek elde ettiklerini bildirdi.

-Yüzde 86'sı daha iyi konutlarda yaşadıkların, yüzde 88'i şu anda çocuklarını okula gönderebildiklerini belirtti.

-Yüzde 83'ü sağlık hizmetlerine şu anda daha iyi ulaşabildiğini, kırsal kesimde mikro-kredi alanların yüzde 55'i arazi sahibi olduklarını açıkladı."

"SEKS İŞÇİLERİ" HARİÇ TUTULMADI

2002 yılında Dünya Bankası'nca yeni bir proje olarak ortaya atılan "En Yoksullar İçin Mali Hizmet" başlıklı proje, mikro-kredi uygulamasını geleneksel mikro-kredi programları kapsamına alınmayan dilenciler, seks işçileri ya da hizmetçilere de yaygınlaştırdı. Proje pilot olarak 60 bin kişi için uygulandı. Kredi ödünç alan 12 bin 500 kişi kazanç elde etmeye yönelik meslek eğitimi aldı. Meslek eğitiminden büyük ölçüde olumlu sonuç alındığı kaydedildi. Proje nüfusu 140 milyon olan Bengladeş'in hükümeti tarafından ülke genelinde yinelenirken şu sonuçların alındığı bildirildi:

"-Projeden 450 bin ‘yoksulun yoksulu' yararlandı.

-Krediyi alanların geri ödeme oranı yüzde 95'i aştı.

-Üç yıl önce mikro-kredi alanlardan 20 bini, şu anda düzenli kırsal mikro-kredi programlarına erişim sağlıyor.

-Kredi alanların yarısından fazlası artık günde bir dolardan az gelirle yaşamıyor. Üç yıl içinde konutlarını ilkel barınaklardan yarı dayanıklı yapılara yükselttiler."

Dünya Bankası, mikro-kredi uygulamalarının miktarı ve yeni yararlananların sayısı artarken, krediden iş kurmada yararlananların eğitim ve sağlık koşullarında iyileşmenin sürdüğünü belirtti. Dünya Bankası projenin başarılı olmasından sonra Bengladeş'e ek 15 milyon dolarlık kaynak gönderileceğini, kaynaktan özellikle ülkenin başkentinde konulan motorsuz taşıt yasağından etkilenen iki tekerlekli araba çekme işi yapan kişilerin de yararlandırılacağını belirtti.

Türkiye'de de uygulaması yapılan mikro-kredi sisteminde, oluşturulan fonlar küçük krediler halinde en yoksul kişilere geri ödeme koşuluyla veriliyor. İzlenen ve yönlendirilen bu kişilerin ailelerine ve kendilerine gelir sağlamaları için küçük işler kurmaları hedefleniyor. (ANKA)

Geri Dön