HABER

Milletvekillerine 'dokunulabilecek mi?'

MHP, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin hazırladığı Anayasa Değişikliği Kanun teklifini bugün siyasi partilere sundu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, bugün AKP, DSP ve CHP ile görüşerek "Vatanın bölünmez bütünlüğünü" ilgilendiren suçlarda, milletvekilerinin dokunulmazlığının kaldırılması için hazırladığı anayasa değişiklik teklifini destek istedi

AKP: "TEKLİFİ DEĞERLENDİRECEĞİZ"

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, teklifin, özü itibariyle dokunulmazlıklar konusunu ele aldığını vurgulayarak, bu konunun, parti programlarında daha önce ifade ettikleri gibi çok kapsamlı şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.

Sadece milletvekili dokunulmazlığının değil, bütün dokunulmazlıkların bir arada ele alınmasını bugün de ifade ettiklerini dile getiren Ergün, "Bu çerçevede, Parlamentoda geçen dönem gerçekleştiremediğimiz uzlaşma komisyonunu bu dönem gerçekleştirebilirsek, bu konuda da önemli adımlar atılacaktır. Ancak MHP milletvekillerinin, grup başkanvekilleri vasıtasıyla bize ulaştırdıkları teklifte, ayrıca terörle ve bölücülükle mücadele konusunda, dokunulmazlık teklifinin önemli etki meydana getireceğini iddia ettiler. Parti kurullarımız ve hukukçularıyla, bu teklifin, Türkiye'nin terörle mücadelesinde nasıl bir etki meydana getireceğini değerlendireceğiz" diye konuştu.

DSP: CHP, MHP VE DSP BİRLİKTE ÇALIŞMALI DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, MHP'nin Anayasanın 83. maddesiyle ilgili hazırladığı değişiklik teklifini önemsediklerini belirterek, "CHP, MHP ve DSP ortak çalışma grubu oluşturmalı" dedi.

Sezer, MHP tarafından dokunulmazlıkların sınırlandırılmasına yönelik Anayasa değişikliği teklifinin kısıtlı olduğunu belirterek, değişikliğin daha kapsamlı ele alınması gerektiğini söyledi. Sezer, "Kişiye özgü değişiklikler yeterli ve doğru değildir" diye konuştu.

2001 yılında parlamentoda bulunan tüm partilerin mutabık kaldığı bir değişiklik metninin bulunduğunu anımsatan Sezer, o günkü parlamento yapısında yeterli çoğunluk sağlamadığı için değişikliğin yapılamadığını ifade etti. Zeki Sezer, "Bu metin esas alınarak kapsamlı olarak dokunulmazlıkların sınırlandırılması, kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılması yapılabilir. Bizim önerimiz, CHP, MHP ve DSP'nin birlikte çalışarak böyle bir metni Meclise sunmasıdır. Bu hem toplumu rahatlatacak hem de dokunulmazlıkların sınırlandırılmasını bekleyen tüm vatandaşlarımızı mutlu edecektir" dedi.

CHP: DOKUNULMAZLIK KALKAN OLMAMALI
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay CHP'nin, milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması yönünde kesin tavrının bulunduğunu hatırlatarak, "Dokunulmazlıklar, ne teröre, ne adi suçlara kalkan olmamalı" dedi.
CHP'nin, milletvekili dokunulmazlıklarının tamamen kaldırılması ve dokunulmazlığın sadece kürsü masumiyeti içerisinde kalması yönünde görüşlerinin bulunduğunu söyleyen Okay, "Olaya bir bütün olarak bakılmalı. CHP olarak bu değişiklik önerisini bir kez daha değerlendireceğiz" diye konuştu.

Geri Dön