HABER

Milli Birlik Komitesi'nin son üyesi öldü

Türkiye'de, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası kurulan Milli Birlik Komitesi'nin (MBK) son üyesi olan emekli Yüzbaşı Ahmet Er, Manisa'nın Akhisar ilçesinde, 90 yaşında yaşamını yitirdi. 27 Mayıs 1960'ta iktidarı ele geçiren askerlerin kurduğu Milli Birlik Komitesi içerisinde yer alan emekli Yüzbaşı Ahmet Er, iki aydır yaşlılığa bağlı değişik komplikasyonlar nedeniyle tedavi gördüğü Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi'nde bugün saat 13.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

Evli, 3 çocuk babası Er'in cenazesinin, yarın öğlen evinin bulunduğu Akhisar'ın kırsal Sünnetçiler Mahallesi'ndeki Merkez Camii'nde kılınacak namaz ardından mahalle mezarlığında toprağa verileceği bildirildi.

AHMET ER KİMDİR?

Ahmet Er, ilkokulu doğduğu Akhisar'ın Sünnetçiler Köyü'nde bitirdi, ortaokulu Akhisar'da tamamladı. 1947 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden mezun olup aynı yıl Kara Harp Okulu'na girdi. 1950 yılında Kara Harp Okulu'ndan teğmen rütbesi ile orduya ve jandarma sınıfına katılan Ahmet Er, memleketin birçok yerlerinde ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 27 Mayıs 1960 harekatı içinde de görev aldı. Ahmet Er, Milli Birlik Komitesi üyesi olarak hizmet ettikten sonra 38 kişilik Milli Birlik Komitesi üyeleri arasında meydana gelen ihtilaf sonucu yurt dışına gönderilen "Ondörtler" grubu arasında yer aldı. 13 Kasım 1960'da Libya Büyükelçiliği Devlet Müşavirliği'ne atandı. 1962'de yurda dönüp doğduğu köye yerleşti.

Destici: Biz kendisinden razıydık, rabbim de razı olsun

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperenlerin ve Ülkücülerin ağabeyi olduğunu belirttiği Ahmet Er'in vefatı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Biz kendisinden razıydık, rabbim de kendisinden razı olsun" dedi.

Alperenlerin ve Ülkücülerin önemli isimlerinden Ahmet Er'in vefatı ile ilgili açıklama yapan Mustafa Destici, "1965 yılında CKMP'de siyasete atılan Ahmet Er ağabey 12 Eylül 1980 darbesine kadar MHP Genel Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1980 darbesi sonrasında cuntanın mahkemelerinde yargılanarak belli bir süre tutuklu kalmıştır. Tahliye olduktan sonra kendisini Milli ve İslami Değerlere bağlı vatan, millet ve bayrak sevdalısı Alperen ve Ülkücü yetiştirilmesine adamıştır" dedi.

Destici, Ahmet Er'in şehit liderleri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte partilerinin kurucular kurulu üyeliği arasında yer aldığını ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu belirtti. Destici, halen partilerinin Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi ve onursal başkanı da olduğunu belirttiği Er hakkında şu ifadeleri kulandı.

"Ahmet Er ağabey hakkın rahmetine kavuştu. Ahmet Er ağabeye Allah'tan (CC) rahmet diliyorum. Mekânı cennet, ruhu şad olsun. Biz kendisinden razıydık, rabbim de kendisinden razı olsun. Başta ailesi olmak üzere, camiamızın, Alperenlerin, Ülkücülerin, Türk Milliyetçilerinin ve Türkiye sevdalılarının başı sağ olsun."

DHA

Geri Dön