Milli Mücadele dönemi belgeleri ilk kez yayımladı! Dikkat çeken Atatürk detayı

Dışişleri Bakanlığı, Milli Mücadelenin 100. Yılı dolayısıyla arşivindeki bazı belgeleri ilk kez yayınladı. Özel yayınla birlikte bazı mektup, telgraf ve yazışmalar ilk kez gün ışığına çıkarken, "Sivas Kongresi Reisi" olarak Mustafa Kemal'in ve Kongre yetkililerinin ABD Senatosu Başkanına gönderdikleri mektup dikkat çekti. Bu mektupta Atatürk'ün "Mustapha Kemal Pasha" yazarak Latin harfleriyle attığı bilinen ilk imzası bulunuyor.

"100. Yılında 1919: Arşivimizden Belgeler" başlıklı özel yayınla, Dışişleri Bakanlığı arşivinde muhafaza edilen 1919 yılına ait belgeler, 11. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle Milli Mücadelenin 100. yılında ilk kez kamuoyuna sunuldu.

İLK KEZ YAYIMLANDI!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi” temasıyla Ankara ve Samsun’da düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı sırasında tanıttığı ve AA muhabirinin edindiği özel yayın, Türkiye’nin Milli Mücadele tarihine dair daha önce hiç yayınlanmamış belgeleri içeriyor.

Özel yayın, Türk milletinin 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önderliğinde milli iradenin üstünlüğü ve tam bağımsızlığa dair kararlılığını ortaya koyduğu belgeleri gelecek nesillere ulaştırma özelliğini taşıyor.

Milli Mücadelenin 1919’dan Millet Meclisinin toplandığı Nisan 1920’ye kadar devam eden ilk evresi olan Heyet-i Temsiliye dönemine ait birçok belge, sahadaki gerçekliğin ve Türk halkının kararlılığının uluslararası alanda etkin aktörlere tanıtılması gayesi etrafında şekillenen bir diplomasi örneği sergiliyor. 25 belgenin seçilerek yer verildiği çalışma, Milli Mücadelenin ilk evresindeki diplomatik çabalara odaklanıyor.

Türk devletinin güçlü diplomasi geleneğinin önemli örneklerini ortaya koyan Milli Mücadele dönemine ait belgeler, “Milli Mücadele Diplomasisi” başlığıyla, uluslararası arşiv yayıncılığı standartlarına sahip ciltler halinde akademik ilkeler göz önünde tutularak hazırlandı.

Milli Mücadele dönemi belgelerinin Kurtuluş Savaşının zaferle sona erdiği Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin yıl dönümü olan 1922 yılının 100. yılına kadar her yıl yayınlanması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanlığı Arşiv Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Büyükelçiler Konferansı özel yayınına, e-kitap olarak Dışişleri Bakanlığı Arşiv Başkanlığı internet sayfasından (www.diad.mfa.gov.tr) ulaşılabilecek.

Gelecek dönemde yapılacak Millî Mücadele Diplomasisi ve Türk dış politikasının önemli temaları ve dönemlerine dair belgelerden oluşan yayınların da e-yayın olarak paylaşılması planlanıyor.

DİKKAT ÇEKEN MEKTUP

Dışişleri Bakanlığının özel yayınında gün ışığına ilk kez çıkan belgeler arasında bazı mektup, telgraf ve yazışmalar dikkati çekiyor.

Bunlardan biri "Sivas Kongresi Reisi" olarak Mustafa Kemal'in ve Kongre yetkililerinin ABD Senatosu Başkanına gönderdikleri mektup. Mektup, Sivas Kongresi hakkında bilgi veriyor ve ABD Senatosunun Anadolu'ya sahadaki durumu tarafsız bakışla inceleyecek bir heyet göndermesini talep ediyor.

ATATÜRK'ÜN LATİN ALFABESİYLE BİLİNEN İLK İMZASI!

Bu mektupta aynı zamanda Atatürk'ün "Mustapha Kemal Pasha" yazarak Latin harfleriyle attığı bilinen ilk imzası bulunuyor.

Bir başka belge de Mustafa Kemal'in Osmanlı hükümetinin Birinci Dünya Savaşında tarafsız kalamayacağına dair düşüncesini belirttiği telgraf. Samsun'da 15. Fırka Kumandanı İsmail Bey'e gönderilen telgrafta Mustafa Kemal, halkın İngilizlerin tahliyesinden memnun olduğunu belirtiyor ve "harpte tarafsızlığın sürdürülmesinin Osmanlı hükümetince maddi olarak mümkün olmadığını" ifade ediyor.

Milli Mücadeledeki diplomatik çabalara örnek teşkil eden belgelerden birinde de Mustafa Kemal'in Anadolu'ya gelen yabancılardan oluşan heyete Milli Mücadelenin en iyi şekilde tanıtılarak olumlu izlenim yaratılmasına dair çeşitli kolordu ve fırka komutanlarına gönderdiği talimat yer alıyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
sosyal medyadaki chpli troller bunuda değiştirir bu masada 36 kral 28 c.başkanı 45 başbakan yalanı gibi
@extrabilenadam sosyal medya da olmasa zaten ötemeyeceksiniz, işinize gelmeyen bir şeyde, trol fetocu kandırıldık...
90 yıl Yalanla büyüyen Nesillere Ağır geleceği muhakkak.
kardeş sen otlamana devam et, anlayamayacağın, idrak edemeyeceğin konulara girme çapsız...
90 yıl Yalanla büyüyen Nesillere Ağır geleceği muhakkak.. Birde Seçerek Yayınlamışlar))) Amerika'dan Gözlemci talep etmişiz Kurtuluş Savasşını takip etsin diye !!!
@extrabilenadam Fetoşun dizinin dibinde yada talibanla kol kola yada yahudi cübbesi ile resmi yoksa sorun etme gerçek TÜRK tür o..!
@extrabilenadam bırak ya siyonisti türk mü yapıyorsun avrupa uşağı
@jashua111 ya kardes de yada capsiz. Ikisi bir arada olmaz. Ben 2. yi yeğlerim.
@acar7667 doğru diyorsun valla... neyse sen de şu yada'yı ayrı yazmalısın. :)P
@jashua111 @jashua111 ya kardes de yada capsiz. Ikisi bir arada olmaz. Ben 2. yi yeğlerim.
Büyük ADAM
Lider işte bu içerde ayrı dısarda ayrı değil
Bağımsızlık savaşı için bile ABD Gözlemcisi istemişiz!!!
@palermo544 Soru çok basit yalan tarihi anlatırmısın bize. Mantıklı olarak. Çanakkale Savaşındaki Atatürk'ün başarısı, sevr i kabul etmemesi, bize cumhuriyeti getirmesi bunlar yalan mı? yada bu adam gelmeden önce ülkemizin durumu nasıldıda bu adam daha kötülük yaptı.? açıkla!!
@hkn_mert_1995 çanakkaledeki başarısı bir subay kadardır.çok daha başarılı askerler vardır orada.2.sevri osmanlıda kabul etmemiştir.buda tarihi bilgi ve gerçektir.uydurma olarak kabul görsün diye ettiler derler aslı astarı yoktur.cumhuriyetin nasıl geldiğide işte belgeyle aşikar
@junge_krieger_1992 Esat Paşa'nın Çanakkale'de M.Kamâl ile ilgili hatıratını okursan başarı mı değil mi anlayabilirsin.bize öğretilen gerçek tarih ideolojik ve yalan tarih
Esat Paşa'nın Çanakkale'de M. Kamâl ile ilgili hatıratını okursan başarı mı değil mi anlarsın.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler