HABER

Milyon dolarlık hırsızlara 18 yıl hapis

Bursa'da, hırsızlık için girdikleri fabrikada buldukları 4 milyon dolarla kayıplara karışan ve kaçarken etrafa saçtıkları paralar yüzünden yakalanan 3'ü tutuklu toplam 6 sanığın davasında karar çıktı.

Kimi sözlüsü olduğu kimi de cezaevinde yalnız kaldığı için tahliyesini isteyen tutuklu 3 sanığa, hakim toplam 18 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, "nitelikli hırsızlık" suçundan 5'er yıla kadar hapisleri istenen tutuklu sanıklar A.G.D. (21), E.T. (23) ve yaşı küçük olan E.D. (17) ile "suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi" suçundan 3'er yıla kadar hapisleri talep edilen A.N. (26), E.D. (37) ve E.S. (24), son defa hakim karşısına çıktı. Duruşma günü yurt dışında olacağı için celse arasında mahkemeye başvuran müşteki işadamı S.S.'nin sanıklardan şikayetçi olduğunu bildirdiği ifade edildi. Tutuklu şüphelilerden

birinin yaşının küçük olması sebebiyle gizli yapılan duruşmada son sözü sorulan sanıklardan A.G.D., yaptıklarından çok pişman olduğunu ifade ederek, "Kendime çeki düzen vereceğim. Yeni bir hayata başlamak için tahliyemi istiyorum" dedi.

E.T. de, "Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Cahillik yaptım. Cezaevine düştüm. Ailem beni dışladı. Pişmanım. Sözlüm var, tahliyemi istiyorum" diye konuştu.

Yaşı küçük sanık E.D. ise son sözünde şunları söyledi:

"Cezaevinde kimse ziyaretime gelmiyor. Pişmanım çok mağdur oldum. Tahliyemi istiyorum."

Tutuksuz sanıklar da mahkemenin takdirine sığındıklarını söyledi. Mahkeme, "gece vakti nitelikli hırsızlık ve işyeri dokunulmazlığını ihlal" suçlarından sanıklar A.G.D. ve E.T.'yi 6'şar yıl 11'er ay 22'şer gün, yaşı küçük sanık E.D.'yi ise 4 yıl 7 ay 25 gün hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca, "mala zarar vermek" suçundan E.T.'nin beraatine karar veren mahkeme, aynı suçtan A.G.D.'ye 5 bin lira, E.D.'ye ise 3 bin 320 lira adli para cezası verdi.

Bu arada "hırsızlık malını bilerek kabul etmek" suçundan yargılanan tutuksuz sanık E.D.'nin beraatine hükmeden mahkeme, A.N. ve E.S.'ye ise 4 bin lira adli para cezası verdi. Para cezası verilen sanıkların ödemelerini 10 eşit taksitle bölen hakim, sanıklara ödemeleri aksatılması halinde, hapse girecekleri ihtarında bulundu.

Öte yandan hakim, sanıkların bir daha suç işlemeyeceği kanaati hasıl olmadığı için, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Sanık avukatlarından İrfan Tuncel, kararı temyiz edeceklerini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön