HABER

Minare kararı sorun yaratıyor

İsviçre'nin önde gelen gazetelerinden "Neue Zürcher Zeitung", ülkede minare inşaatını yasaklayan referandum kararını uygulamanın uluslararası hukuk açısından önemli sorun yaratacağı yorumunda bulundu.

Gazetenin internet sayfasında "Henüz son söz söylenmedi" başlığıyla yer alan yorumda, kararının uygulanmasının çok zorlu bir sınav olabileceği ve uzun süreli bir hukuk mücadelesine yol açabileceği görüşü dile getirildi.

İsviçre Adalet Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf'un yaz döneminde referandumla ilgili yaptığı bir açıklamada, vatandaşlara ve ülkedeki siyasi kültüre güvendiğini belirterek, "Karar 'hayır' olacaktır" şeklinde konuştuğu hatırlatılan yorumda, İsviçre Federal Meclisi ve Eyaletler Meclisinin (Bundesrat) de "minarelerin fanatik dincilerle hiçbir ilgisi olmadığı" şeklinde görüş belirttiğine işaret edildi.

Bundesrat'ın minare inşaatını yasaklamanın din özgürlüğünü koruyan BM İnsan Hakları Beyannamesi 9. maddesine ve insanlara din, dil ve ırklarından dolayı ayrımcılık yapılamayacağına işaret eden 14. maddesine aykırı olduğuna dikkat çekildiği ifade edilen yorumda, İsviçre'nin, Strasbourg'daki İnsan Hakları Mahkemesinde suçlanması durumunda çok büyük bir olasılıkla söz konusu maddeleri ihlal etmekten suçlu bulunacağı savunuldu.

Böyle bir davanın uzun yıllar sürebileceği, asıl önemli olanın İsviçre'nin bu davayı kaybetmesi durumunda ne yapacağı olduğu kaydedilen yorumda, İsviçre'nin böyle bir durumda referandum kararını uygulamakta direnmesi halinde bu ülkeye karşı çeşitli yaptırımların uygulanabileceği ve Avrupa Konseyi üyeliğinden bile çıkarılabileceği görüşüne yer verildi.

Gazetenin internet sayfasında yer alan konuya ilişkin bir haberde de, İsviçre Federal Meclisinde, referandum kararını yumuşatmak için Müslümanlar için özel kurallar hazırlanması yönünde daha şimdiden tartışmaların başladığı belirtildi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön