Mısır çarşısı davası sürüyor

İSTANBUL (İHA)- Eminönü'deki Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin 15 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Alattin Öğet ile Yargıtay'ın bozma kararının ardından tahliye edilen tutuksuz sanık Abdulmecit Öztürk ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı Nuri Ahmet Saraç, 28 Aralık 2005 verdiği mütalaayı Abdülmecit Öztürk dışındaki tüm sanıklar yönünden tekrar ettiğini açıkladı.

Duruşmada Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine ibraz ederek sundu. Mütalaada, Pınar Selek, Alaattin Öğet, İsa Kaya, Kadriye Kübra Sevgi için, "Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklarda bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya teşebbüs", "Yasa dışı silahlı terör örgütü PKK'nın sair efradı olmak" ve "Patlayıcı madde atmaktan" ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmalarını istemişti. Aralarında Yargıtay'ın bozma kararının ardından tahliye edilen Abdulmecit Öztürk'ün de bulunduğu 9 sanık hakkında "yardım ve yataklık", "Yasadışı örgüt üyeliğinden", "Halkı patlama sonucu telaşa düşürmek" gibi çeşitli suçlardan 7.5 yıldan 21 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi.

Ayrıca duruşmada söz alan Alaattin Öğet, yazılı bir savunma yapacağını belirtti. Daha önce yaptığı siyasi savunmalarının arkasında olduğunu değinen Öğet, 1 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girecek olan ve 10 yıldan fazla tutuklu bulundukları halde yargılamaları devam eden sanıkların tahliye olmasını öngören yasa tasarısının dikkate alınarak tahliyesini istedi.

Mütalaaya karşı ayrıntılı savunmak için süre isteyen Öğet, "Yargıtay bana vermiş olduğu ağırlaştırılmış müebbet hapis kararını bozmuştur bu nedenle tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Duruşmada söz alan bazı sanık avukatları soruşturmanın genişletilmesi yönünde taleplerde bulunarak savunmalarını hazırlamaları için süre istedi.
Öğet'in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkemeye heyeti, duruşmayı erteledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler