HABER

Mısır hacı adayları için Gazze kapısını açtı

Kudüs -AA- Mısır, aylardır kapalı tutulan Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısını, hacca gitmek isteyenler için açtı.

Yaklaşık 700 kişilik kafilenin, Refah'tan Mısır topraklarına geçerek hac görevlerini yerine getirmek için Mekke'ye doğru yola koyuldukları bildirildi.

Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Mısırlı yetkililer nezdinde yaptığı girişimlerden sonra, Refah geçiş noktasının açılmasıyla bir grup hacı adayının yürüyerek Mısır tarafına geçtikleri, Mısır güvenliğinin tek tek adlarını okuyarak yolcuları kontrol ettiği belirtildi. Bazı hacı adayları ise otobüslerle Refah'ın Mısır tarafına geçti.
Gazze'deki Hamas liderlerinden Şeyh Salim Salame, hacı adaylarının kalanlarının da Mısır sınırından geçişlerine izin verileceğini umduğunu belirtti.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri ise hacı adaylarının Refah'tan geçişi konusunda İsrail tarafıyla temas kurulduğu yolundaki iddiaları yalanladı. Ebu Zühri, "Hamas'ın ne bu konuda ne de diğer konularda siyonistlerle herhangi bir temasının olduğunu" belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler