HABER

Mısır'da boşanma oranlarında artış

Mısır'da 2017'de boşanma oranları bir önceki yıla göre yüzde 3,2 arttı

KAHİRE (AA) - Mısır'da son yıllarda evlenme oranlarında düşüş yaşanırken, boşanma oranlarında artış olduğu belirtiliyor.

Mısır Kamu Seferberliği ve İstatistik Merkezi tarafından yayınlanan yıllık rapora göre, Mısır'da 2017'de boşanma oranları bir önceki yıla göre yüzde 3,2 arttı.

Ülkede 2016 yılında 192 bin 526 boşanma vakası yaşanırken, bu oran 2017'de 198 bin 269'a yükseldi.

Buna karşılık evlilik oranlarında yüzde 2,8'lik düşüşün yaşandığı 2016 yılında yaklaşık 938 bin evliliğin gerçekleştiği, 2017'de bu rakamın 912 bine düştüğü ifade edildi.

Mahkeme yoluyla gerçekleşen boşanma davalarında en yüksek orana sahip boşanma şeklinin ise kadınlar tarafından eşleri aleyhinde açılan boşanma davaları olduğu belirtildi.

Kadınların açtığı boşanma davalarının mahkeme yoluyla gerçekleşen diğer boşanma davaları içinde yüzde 76,9'luk orana sahip olması dikkati çekti.

Mısır'da ekonomik sıkıntılar ve enflasyon ileri düzeyde artış gösterirken, aile içi geçimsizlik vakalarının önemli derecede arttığı kaydediliyor. Bazı kurumlar, boşanmaların önüne geçilmesi için birtakım çalışmalar yürütüyor. Son olarak Ezher Üniversitesi, "Aileyi Toparlama" programı adı altında dağılma sürecindeki 350 ailenin yeniden bir araya gelmesine önayak olmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön