HABER

Mısır'da çatışmalar sürüyor

Mısır'ın sivil yönetime geçmesi talebiyle haftalardır Kahire'de oturma eylemi yapan göstericiler bugün de polisle çatışmaya girdi.

Mısır'da yönetim karşıtı göstericiler parlamento yakınlarında güvenlik güçleriye çatıştı.

Başkent Kahire'de dün askerlerle muhalifler arasında yaşanan çatışmalar bugün de devam ediyor.

Göstericiler ülkede hemen sivil idareye geçilmesini istiyor.

Muhalifler güvenlik güçlerini taş yağmuruna tutarken, parlamento binası civarındaki caddeler dikenli tellerle çevrildi.

Güvenlik güçlerinin göstericileri tazyikli su ile dağıtmaya çalıştığı ve binaların üzerinden göstericilerin üzerine bazı nesneler attığı bildirliyor.

Mısır Başbakanı Kemal el Ganzuri, güvenlik güçleriyle çatışan göstericilerin ''karşı devrim" istediğini ileri sürdü.

Muhalifler ve askerleri dün ve bugün karşı karşıya getiren, 8 kişinin öldüğü, yaklaşık 300 kişinin yaralandığı çatışmalarla ilgili olarak Ganzuri, "Bu devrim değil, karşı devrim" diye konuştu.

Ganzuri, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, devrik lider Hüsnü Mübarek'e koltuğunu bıraktıran gösterilere atıfta bulunarak, "Tahrir'dekiler devrimin gençleri değil" dedi.

Dün Kahire'de, başbakanlık önünde oturma eylemi yapan bir grup polisle çatışmıştı.

Polis tarafından gözaltına alınan bir eylemcinin yüzü gözü yaralar içinde ortaya çıkması ve fotoğraflarının internette yayılması ardından, sabahın ilk saatlerinde ortam gerildi.

AFP bu kişinin sivil göstericilerin askeri mahkemelerde yargılanmasına karşı kampanya yürüten Mona Seif olduğunu duyurdu.

Haberlere tepki gösteren kalabalık polise taşlarla saldırdı.

Polis ise havaya ateş açarak ve basınçlı su kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalıştı.

Çıkan çatışmada bazı eylemcilerin molotof kokteyli atarken, parlamento yakınlarında yola yığılan eşyalar ateşe verildi.

Ülkeyi yöneten askeri konseyi bir geçiş yönetimi atamaya çağıran göstericiler, üç haftadır bakanlıklar önünde oturma eylemi yapıyor.

Bu nedenle hükümet, toplantılarını başka bir binada yapmaya başladı. Geçen ay, sivil yönetime geçiş talebiyle düzenlenen eylemlerin şiddete dönüşmesi ardından 40'tan fazla kişi yaşamını yitirmişti. Hüsnü Mübarek'in Şubat ayında halk ayaklanması ile devrilmesi ardından yönetimi üstlenen askeri konsey, sivil bir yönetim için genel seçimlerin sonuçlanması ve yeni anayasanın hazırlanmasından yana.

Milletvekillerini belirlemek için düzenlenen kademeli seçimlerin ikinci aşamasını bu hafta tamamlayan Mısır'da yeni cumhurbaşkanını belirleyecek seçim ise Temmuz ayında yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
MISIRDA ORDU YÖNETİMİ MÜSLÜMANLARIN ELİNE GEÇTİĞİNDE ÇATIŞMA FALAN KALMAYACAK ANINDA DÜZELECEK MISIR. ŞU AN DERİN DEVLET SON MANEVRALARINI YAPIYOR MISIRDA,MÜSLÜMANLARA KARŞI.
bunlar hep amerinaın işi aynı ıraktaki olayların benzerleri buralarda oluyor. birde insan haklarından bahsederler
Geri Dön