Mısır'da olağanüstü hâl

Mısır'da şiddet olayları sonrası ülkede bir ay olağanüstü hâl ilan edildi.

Mısır'da olağanüstü hâl

Mısır'da şiddet olayları sonrası ülkede bir ay olağanüstü hâl ilan edildi. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.Mısır'ın başkenti Kahire'deki protesto kamplarının boşaltılmasının ardından başlayan şiddet olayları diğer kentlere de sıçradı.

Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarları ile polis arasında yaşanan çatışmalarda başkentin güneyindeki Fayyum'da 17 kişinin öldüğü bildirildi. Mısır Sağlık Bakanlığı Süveyş'te de beş kişinin öldüğünü duyurdu. İskenderiye'de de göstericilerle güvenlik arasında çatışmalar yaşandığı bildiriliyor.

Kahire'den ise ölü sayısı konusunda farklı haberler geliyor. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada başkentte ölü sayısının 95, yaralı sayısının ise 874 olduğu belirtilirken, Müslüman Kardeşler ölü sayısının 300'den fazla olduğunu kaydetti. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından yapılan açıklamada "ardında yüzlerce ölü ve yaralı bırakan güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddeti kınadığını" bildirdi.

Öte yandan, protestocular ölü sayısının 2 bin 200, yaralı sayısının ise 10 bin civarında olduğunu iddia ediyor.

Müslüman Kardeşler'in Twitter sayfasında yer alan iletide, yaşananlar "her türlü muhalif sesi boğmaya yönelik kanlı bir çaba” olarak değerlendirildi. Aynı zamanda Mısırlıları "bu katliama” karşı protestoya çağırdılar.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, Mısır'da bir ay olağanüstü hâl ilan edildiği bildirildi.

Sky News kameramanı öldü

İngiliz Sky News kanalı ise Mısır'da görevli kameramanı Mick Deane'nin çatışmalar sırasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Bilteci'nin kızı da Adeviyye meydanında vurularak öldü.

AB'den kınama

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'da gerginliğin tırmanmasını sert bir şekilde eleştirdi. Ashton'ın açıklamasında, "Kahire‘de ve Mısır'ın diğer bölgelerindeki ölüm, yaralanma ve yıkımı kınıyorum” ifadeleri yer aldı.

Mısır'ın şu anda içinde bulunduğu durumdan derin endişe duyduğunu kaydeden AB yetkilisi, "Çatışma ve şiddet siyasi sorunları çözmek için bir yol değildir” dedi.

Ashton, güvenlik güçlerine daha fazla provokasyon ve gerilimin önlenmesi için ihtiyat çağrısında bulunarak, Mısır demokrasisinin geleceğinin tüm siyasi güçler arasında diyalog ve ulusal uzlaşıya bağlı olduğunu belirtti.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert de "Siyasi görüşünden bağımsız olarak tüm Mısırlıların insan haklarının dikkate alınması ve korunması gerektiği ilkesi işlemelidir” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise geçiş hükümetinden gerilimin bir an önce yatıştırılması talebinde bulundu.

Pek çok Avrupa ülkesinin yanı sıra Türkiye'den de kınama açıklaması geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaşananları "kabul edilemez” olarak nitelendirdi. İran ise iç savaş uyarısında bulundu.

© Deutsche Welle Türkçe

Reuters/dpa/AFP, BS/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
İSRAİL'İN YILLARDIR BİR ŞEKİLDE UYUTTUĞU SURİYE VE MISIR İSRAİL'E DUR DİYEBİLECEK HALE GELİNCE AL AŞAĞI EDİLDİLER.
müslüman muslümanla savasıp olduruyor.. ikiside şehit oldular gazi oldular diye seviniyor..traji komik...bazılarıda burdan butip yorumlar yapıyor.. uyan ey gafil böyle cahil kaldıkça islamı böyle rezil ettikçe son hep aynı olacaktır... allah aptal kulunu degil ilim yapan akıllı kulunu sever.....
MISIRA MÜ'MİNLERE HER GÜN BEŞ FETİH SURESİ YOLLUYORUM....BÜYÜK ZAFERİNİZ YAKIN MISIRDA ELHAMDULİLLEH BATI BAD VE SİYONİZM MISIRDA KÖR KUYUYA GİRECEKLER AZ KALDI....SABIR VE DERİN İNANÇLA CİHADA DEVAM MISIRDA....İMZA OZAYDİN65
Müslümanlığı rezil ettiniz. Bari müslümanlıktan bahsetmeyin de dünya bunu siyasi bir şey olarak bilsin. Müslüman müslümanı katlediyor demesin. Bir adamın gidin ölün demesiyle milyonlarca aptal ölüme gidiyor. İnsanlıktan nasibini almamış cahil takımı. Modernliği ve yaşamaya değer vermeyi dünyevi diyerek günah diyerek ölümü tercih edenler için üzülmek hiç de içimden gelmiyor açıkçası. Bir görüşe sahip olmak ve onu savunmak güzeldir. Ama onun için ölmek veya öldürmek; hele de bunu başkası istedi diye yapmak... Eksiliyorlar diye sevinmek lazım sanırım.
Diğer Haberler