'Mısır’da tecavüze uğramış bir demokrasi var'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ortaköy'deki çalışma ofisinde basın mensupları ile bir araya geldi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bağış, Mısır'da yaşanan olaylara değinerek, "Avrupa Birliği insanlık tarihinin en kapsamlı barış ve demokrasi projesiyken Mısır'da tecavüze uğramış demokrasiye sahip çıkmayan Avrupa Birliği kendisiyle çelişki içerisindedir.” dedi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ortaköy'deki çalışma ofisinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bağış, Mısır ve Suriye'de yaşanan olaylara da değindi. Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı olaylarının Suriye ve Mısır'da yaşananlara benzetilmesinin oralarda yaşayıp şahit olanlara büyük bir haksızlık olacağını belirtti. Mısır ve Suriye'de yaşanan olaylarda Avrupa Birliği'nin tutumunu değerlendiren Bağış, "Avrupa Birliği insanlık tarihinin en kapsamlı barış ve demokrasi projesi mısırda ise tecavüze uğramış bir demokrasi var 70 yıllık bir dikta rejiminden sonra milletin iradesiyle seçilmiş bir cumhurbaşkanı da gözaltında ve milletin onayını almış bir anayasada ayaklar altında Avrupa Birliği insanlık tarihinin en kapsamlı barış ve demokrasi projesiyken mısırda ise tecavüze uğramış bir demokrasiye sahip çıkmayan Avrupa Birliği kendisiyle çelişki içerisindedir.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği'nin içine düştüğü durumun düşündürücü olduğunu anlatan Bağış "Eğer Türkiye zamanında Avrupa Birliği üyesi olsaydı rahmetli Ecevit Yunanistan üye olurken kendisine yapılan daveti olsaydı Türkiye'nin içinde olduğu bir Avrupa Birliği bu akıl tutulmasına kapılmazdı. Türkiye Avrupa Birliği'nde Mısır ve Suriye gibi konularda daha aktif olmaya ve bu vahşetleri durduracak söylemleri dile zorlardır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı olaylarıyla Suriye ve Mısır'da yaşanan olayları kıyaslamanın Türkiye'ye, demokrasiye ve oralarda hayatını kaybeden şehitlere büyük bir haksızlık olacağını söyleyen Bağış, şöyle devam etti: "Ülkemizde ufak tefek sorunlar yaşandı ama Suriye'de 100 bin kişi öldürüldü kendi devleti tarafından Mısır'da bir Cumhurbaşkanı kendi atadığı Genel Kurmay Başkanı tarafından hapis edildi. Bir darbe sonrası kendi atadığı Anayasa Mahkemesi Başkanı kendi koltuğuna oturdu ve orada da maalesef binlerce insan öldürüldü ve katledildi. Sadece demokrasiye sahip çıktıkları için hiçbir şiddet içermeyen eylemleri gerçekleştirirken gencecik ana kuzuları uzaktan açılan atışlarla mermilerle katledildi. Türkiye'deki olaylarla oradaki olayları kıyaslamak haksızlık olur.”

Türkiye'nin de Mısır ve Suriye gibi karışmasını isteyen çevreler olduğunu belirten Bağış, "Olayları çarptıran yurtdışına yanlış aksettiren provokasyonun her geçen gün dozunu arttıran ve adeta bir istikrarsızlık sürecine ülkemizi sürüklemek isteyen çevreler var. Onlar ayrı bir şekilde değerlendirilir ama bunu yaparken bazı hatalarda yapılmıyor değil ben eleştirdim. Eskişehir'de hayatını kaybeden Ali Korkmaz'ın görüntülerini görünce benimde içim parçalandı hiçbir insan böylesi bir vahşete duyarsız kalamaz.” ifadelerini kullandı.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Doğru.. vefatından sonra bir kadının cesedi ile 6 saat seks yapmak caiz. 9 yaşındaki kız çocuğun evlenmesi caiz.. kadınlar pazardan muz alamaz.. biber, patlıcan, hıyar alamaz hükmü kesin yolda.. Anayasa' sında bunların olduğu demokrasiye tecavüz edilir arkadaş. Bu tecavüz caiz değilse heç bişey caiz değildir. Sapık Mursi'ye karşı Tecavüzcü Sisi.. Filmin adı bu.. Mısır yapımı. Bizimki de bu filmi gözyaşları içinde izliyor.. müptelası oldu.
sokaklarda namaz kılıp yeşil bayraklarla dolaşıp şeriat isteriz diyenlere tecavüz ediliyor ve bunu adı domokrasi ..o zaman demokrasinin tarifini akp değiştirdiği doğrubizde yeşil bayraklar açılıyor meydanlarda yeni moda namaz kılınıyor ..yazık ..namaz benim bildiğim sokakta kılınmaz hijyenik yerlerde kılınır..!!!!!!!
yazını başlığına bak aynı bizim demokrasi kimin tecevüz ettiği belli değil
Diğer Haberler