Mısır'da Türk gazetecilere baskın!

Mısır’daki darbe yönetimi İhlas Haber Ajansı’nın Kahire bürosundaki ekipmanlara el koyarak Büro Şefi Tahir Osman Hamde’yi gözaltına aldı.

Mısır'da Türk gazetecilere baskın!

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde bugün iki Türk turist gözaltına alındıktan bir kaç saat sonra serbest bırakıldı. El Fetih Camisi'nde gözaltına alınan TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi ise iki hafta uzatıldı.

Mısır güvenlik güçleri ve Baltacılar tarafından Mısır’da görev yapan gazetecilere uygulanan baskı artarken, son olarak İHA’nın Kahire bürosu da güvenlik güçlerinin engellemelerine takıldı. İHA’nın dünya televizyonlarına yayın hizmeti sağladığı canlı yayın ekipmanlarına Mısır polisi tarafından el konuldu.İHA Kahire Büro Şefi Tahir Osman Hamde ise güvenlik güçleri tarafından polis merkezine götürüldü. Büro Şefi Hamde’den halen haber alınamıyor.

TÜRK TURİSTLER SERBEST

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde ise görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilen iki Türk turist serbest bırakıldı.

AA'nın haberine göre, Bölge Emniyet Müdürü Tuğgeneral Hüsnü Hüseyin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk turistlere ait kameraların incelendiğini, sakıncalı görüntü ve fotoğrafın bulunmadığının tespit edilmesi üzerine söz konusu kişilerin serbest bırakıldığını söyledi.

GÖZALTI SÜRESİ UZATILDI
Mısır’da Cumartesi günü El Fetih Camii’nde gözaltına alınan TRT Muhabiri Metin Turan’ın gözaltı süresi savcılık tarafından iki hafta daha uzatıldı. Gözaltı süresinin uzatılmasına gerekçe olarak “eksik belgeler” gösterilirken, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği savcılık kararına itiraz etti.

Edinilen bilgiye göre, TRT muhabiri Turan’ın dün savcılığa iletilmesi öngörülen dosyası ancak bugün öğle saatlerinde tamamlandı. Bu dosyada Turan’la ilgili Mısır makamlarının “Terörist gruplarla birlikte hareket ettiği” iddialarının yanı sıra, kendisinin verdiği “El Fetih Camii’ne diğer meslektaşlarımla birlikte gazetecilik yapmak için gittim. Gazetecilik dışında hiçbir amacım yoktu. Olaylar çıkması üzerine cami içinde mahsur kaldım” ifadeleri de yer aldı.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
DARBE YAPANLAR NE İSTİYOR.ÜLKEYİ BİZ YÖNETELİM DEMİYORLAR.GEÇİŞ HÜKÜMETİ KURULUP YENİDEN SEÇİM YAPALIM DİYORLAR.BİRİLERİDE DİN ELDEN GİTTİ DİYE ORTALIGI ATEŞE VERİYOR.KİMSE KARIŞMASA ÖZELLİKLE TAYYİP .SULAR DURULUP SEÇİM OLACAK.YAZIK DEGİLİMİ PİSİ PİSİNE ÖLEN ONCA İNSANA.
Darbe yapan Adam seçim yapmaz kardeşim Türkiye de oynanan oyunu göremedigin gibi Mısır da olanı hiç göremezsin .....
peki cem seçimden nursi gene çıkarsa ne olacak.
lan ne dengesiz adamsın sen ,peki mursi havadanmı düştü cumhurbaşkanlığı koltuğuna,seçimle gelmedimi mursi,e o zaman bu darbe ne için yapılmış,siz dünyanya nerenizden bakıyosunuz_?amaç israil
madem bu kadar demokratlar neden görev süresine kadar bekleyemediler. dediğin doğru yazık değil mi bu kadar ölen insana. bu demokrasi adı müslüman olana yok mu ? seçimle geldin ama sen müslüman kardeşsin bu ülkeyi yönetemizsin in bakalım aşağıya ne kadar güzel. tayyip karışmasa diyorsun sular durulacak. sence tayyip var mı diye onlar davalarına sahip çıkıyorlar. iyi düşün.
Aferin Mısır aferin. Ülkenden tüm pislikleri yobazları temizle. Biz darbe yapmadık ülke ne hale geldi asker ne hale geldi. İyi ders almışlar helal olsun. Amerikancılara ve hizmetkarlarına bırakmayın ülkeyi.
Yandaş medyayı atın MISIR dan.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler