'Mısır'da tutuklanan ağabeyimizi istiyoruz'

Zonguldak Ereğli ilçesinde yaşayan Mustafa Öztürk, Mısır´a 2 yıl önce bir tekstil firmasıyla çalışmaya giden abisi Reşat Öztürk'ün Mısır´da tutuklandığını ve ajan olarak suçlandığını söyledi.

'Mısır'da tutuklanan ağabeyimizi istiyoruz'

Abisinden, geçtiğimiz gün haber alabildiklerini ve durumunun çok kötü olduğunu öğrendiklerini kaydeden kardeş Öztürk, "Ağabeyimin kurtarılmasını ve geri dönmesini istiyoruz." dedi.

Öztürk, 2 çocuk babası ağabeyi Reşat Öztürk'ün (46), borçlarını kapatmak için çalışmaya gittiği Mısır´da tutuklanıp, ajan olarak suçlandığı için akıbetinin ne olacağını bilemediklerini kaydetti. İzmir'den bir tekstil firması ile 2 sene önce Mısır'a çalışmaya giden Öztürk, Tahrir Meydanı'nda başlayan ilk olaylar sonrasında firmasının geri dönmesinin ardından Mısır'da kalmış. Vizesi bittiği için günlük işlerde çalıştığı ve son olarak yaşanan olaylarda göz altına alınmasıyla birlikte Ereğli'de yaşayan ailesi için tedirgin günler başlamış.

Ağabeyinin 14 Ağustos tarihinde tutuklandığını ve o günden sonra bir kaç yardımsever insan tarafından ağabeyiyle ilgili haber aldıklarını kaydeden Mustafa Öztürk, Ağabeyi Reşat Öztürk'ün, geçtiğimiz günlerde eşi Aynur Öztürk ile telefonda görüştüğünü ve yengesinin sesinden çok bitkin olduğunu anladığını söyledi.

Kardeş Öztürk, "Ağabeyim yaşanan karışıklıkta, eleştirmek bize düşmez ama yakalandı. Tahrir Meydanı'na yakın bir yerde tam da net bir şey bilmiyoruz. Buradaki akrabalarımız sayesinde oradaki bir iş adamının vasıtası ile görüştürülüp ondan öğrendiğimiz gösteri sırasında ya kontör ya da cep telefonuna şarj aleti almaya çıktığını, bu arada göstericilerle beraber gösterici zannedip tutuklandığını öğrendik. Ayın 14'ünde tutuklandığını, ayın 18 ve 19'una kadar hiç bir resmi makama ağabeyimin tutuklandığıyla ilgili bir bilgi aktarılmamış." diye konuştu.

"ORADA SAATLER YILLAR GİBİ GELİYOR"

Öztürk, şöyle dedi: "Bu arada saatler ilerliyor. Durumunun çok kötü olduğunu öğreniyoruz. Orada onunla görüşen iş adamıyla perşembe günü sabahtan olması lazım, görülen bir iş adamı ağabeyle onun bize dediği darp edildiğini, bunun ilk görüşte zaten belli olduğunu, çok ciddi şekilde darp edildiğini öğrendik. Kendisi ile görüşebildiği kadarıyla ilk tutuklandığı sırada darp edildiğini, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu öğrendiklerinde, daha da işin kötü olduğunu, yani bilmiyorum. Türkiye vatandaşı olduğu için bu muameleyi görüyorsa Başbakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan daha bir sıcak, daha bir elle tutulur, gözle görülür yanımızda olduğunu hissetmek istiyorum. Ağabeyim şu anda orada ne durumda bilmiyoruz."

Ağabeyinin yengesi Aynur Öztürk ile görüştüğünü, telefonda polis ve asker arasında sürekli olarak gidip geldiğini söylediğini ve yengesinin ağabeyiyle görüşmesinin ardından, durumunun iyi olmadığını anladığını söyledi. Öztürk, "Varsa bizi duyan ya da bize yardımı olacak birileri varsa, ben yardım bekliyorum. İş adamı aradı. Allah razı olsun. 22 yıldır Mısır'daymış. Gidip ağabeyimle bir kez görüştüğünü söyledi. İsmini açıklamak istemiyorum. Yanımızda olduğunu söyledi. Ben 22 yıldır Mısır'da duran bir iş adamından böyle bir telefon alıyorum. Ama başka bir yerlerden, Türkiye'de yaşıyorum. Biz ağabeyimizi istiyoruz." diyerek gözyaşı döktü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler